Din 14 decembrie 2017, în fiecare zi de joi, „CASTiNG”, cel mai așteptat serial online de comedie, ajunge pe YouTube. Olimpia Melinte, Andreea Șovan, Ana Udroiu și Romina Sehlanec intră în pielea personajelor imaginate de ele, într-o producție independentă semnată de DIUD și distribuită gratuit, pe parcursul a 8 săptămâni, pe canalul casting.series. Inspirat din evenimente și personaje cât de cât reale, scenariul serialului CASTiNG este semnat de cele patru protagoniste. Regia primelor 8 episoade a fost realizată de 6 regizori tineri, cunoscuți pentru abordările curajoase și proiectele îndrăznețe în care s-au implicat de-a lungul timpului: Millo Simulov, Andrei Gheorghe, Florin Babei, Iliana Dumitrache, Roxana Andrei și Andrei Ion.
Sâmbătă, 12 iulie 2014, de la ora 20:00, apreciata actriţă Olimpia Melinte este invitata Cinematecii Union (Sala Paul Călinescu). Ea va dialoga cu publicul despre coproducţia româno-spaniolă „Canibal’, în regia lui Manuel Martín Cuenca. În filmul distribuit de Transilvania Film, cu premiera românească pe 11 iulie 2014, Olimpia Melinte interpretează un dublu rol remarcabil, dându-i replica popularului actor spaniol Antonio de la Torre.
Carlos este cel mai prestigios croitor din Granada, dar şi un criminal în umbră. El nu simte nici o remuşcare ori vinovăţie, până în ziua când în viaţa lui apare Nina. Ea îl va face să realizeze adevărata natură a actelor sale şi să simtă pentru prima oară fiorul dragostei. Carlos este răul încarnat, inconştient. Nina este inocenţa pură. Iar „Canibal” este povestea de dragoste a unui demon.
Regizorul român Gheorghe Andrei îşi face debutul cinematografic în forţă, la doar 27 de ani, cu o poveste de dragoste. Primul său lungmetraj, „Planşa” („It takes two to fence”), are premiera modială în cadrul Festivalului Internaţional al Filmului de Dragoste de la Mons, Belgia, pe data de 20 februarie 2014.
Regizorul Dan Chișu realizează cel de-al cincilea film de lung metraj al său, “București Non-Stop”. Filmările au început în data de 17 iunie și se vor încheia în ziua de 9 iulie 2013.
„7 opere de milostenie” („Sette opere di misericordia”) este o dramă inspirată din viaţa imigranţilor români care trăiesc în taberele de la periferiile oraşelor din Italia. Filmul este o coproducţie italo-română, regizată de fraţii Gianluca şi Massimilliano De Serio, iar personajele principale sunt interpretate de un actor italian şi de o româncă: Roberto Herlitzka şi Olimpia Melinte. Filmul are premiera vineri, 22 februarie 2013, la cinema Elvira Popescu.