În perioada 23-27 septembrie 2020, la Central European Film Festival Timișoara, filmul ne alege. Patru zile, patru spații diferite, cine-concertul ȚS-a furat o bombă” în acompaniamentul live al trupei Coma, șase filme unul și unul, două lansări de carte și un calup de filme scurte realizate de studenții de la UNATC, se intersectează în tema Utopii.
„I, Daniel Blake” (2016), cel mai recent film al regizorului Ken Loach, ajunge pe ecranele noastre din 10 martie 2017. Anul acesta, pelicula a primit Premiul BAFTA pentru „Cel mai bun film britanic al anului”. De asemenea, Ken Loach a fost desemnat câștigătorul Palme d’Or la Cannes 2016.
Ineditul film britanic „Partea îngerilor” („The Angels’ Share”) a avut premiera şi în România. Reputatul regizor Ken Loach a făcut unele mărturisiri şi a exprimat unele gânduri despre cea mai recentă creaţie a sa, într-un interviu pe care îl redăm în continuare.
Pe 21 decembrie 2012, are loc la Cinema Studio premiera filmului „Partea îngerilor” („The Angels’ Share”), cel mai recent film al regizorului britanic Ken Loach, autorul unei impresionante liste care cuprinde „Kes” (1969), „Sweet Sixteen” (2002), „Looking for Eric” (2009), „The Wind that Shakes the Barley” (2006), „Ae Fond Kiss” (2004), „My Name Is Joe” (1998). De această dată, este o comedie petrecută în Scoţia zilelor noastre. Lungmetrajul rulrază, în prima săptămână, în cinematografele Hollywood Multiplex, Cinema Studio, Cinema City (Cotroceni) și Grand Cinema Digiplex (Băneasa), în București, și la Cinema City, în Cluj. După Sărbători, filmul ajunge la Constanța și Brașov.
Cel mai recent film în regia lui Ken Loach, „Route Irish” spune povestea unui contractant particular britanic în războiul din Irak care moare în condiţii misterioase pe străzile din Baghdad. Cu Mark Womack, Andrea Lowe şi John Bishop în rolurile principale, scris de scenaristul Paul Laverty, un colaborator îndelungat al lui Ken Loach, „Route Irish” a debutat la ediţia de anul acesta a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes, în competiția oficială. Lungmetrajul este adus în România de Independenţa Film, are premiera în Bucureşti vineri, 9 decembrie 2011, la cinema Studio și va rula în sălile Studio, Hollywood Multiplex şi Grand Cinema Digiplex din București, urmând sa ajungă în cinematografele din toată țara.