Sâmbătă, 12 iulie 2014, de la ora 20:00, apreciata actriţă Olimpia Melinte este invitata Cinematecii Union (Sala Paul Călinescu). Ea va dialoga cu publicul despre coproducţia româno-spaniolă „Canibal’, în regia lui Manuel Martín Cuenca. În filmul distribuit de Transilvania Film, cu premiera românească pe 11 iulie 2014, Olimpia Melinte interpretează un dublu rol remarcabil, dându-i replica popularului actor spaniol Antonio de la Torre.
Carlos este cel mai prestigios croitor din Granada, dar şi un criminal în umbră. El nu simte nici o remuşcare ori vinovăţie, până în ziua când în viaţa lui apare Nina. Ea îl va face să realizeze adevărata natură a actelor sale şi să simtă pentru prima oară fiorul dragostei. Carlos este răul încarnat, inconştient. Nina este inocenţa pură. Iar „Canibal” este povestea de dragoste a unui demon.
„Amanţii pasageri” („Los amantes pasajeros”), cel mai recent film al lui Pedro Almodóvar, a deschis Festivalul Internaţional de Film Transilvania (TIFF), ediţia a 12-a. În ciuda vremii neprietenoase, comedia lui Almodóvar a strâns în Piaţa Unirii din Cluj peste 1.600 de spectatori la vizionarea în aer liber. Premiera oficială are loc vineri, 7 iunie 2013, la Cinema Studio din București. În aceeaşi zi, pelicula va intra în mai multe cinematografe din întreaga ţară: în București, la Studio, Elvire Popesco, Hollywood Multiplex, Movieplex Cinema Plaza, Grand Cinema Digiplex (Băneasa), NCCR (MȚR), Cinemateca Union, Patria, Europa, Cinema City Cotroceni (AFI), Cinema City Sun Plaza; în Cluj, Arad, și Ploiești, la Cinema City; în Craiova, la cinema Modern și în Călărași, la Orizont.