Într-o epocă în care Crăciunul a devenit un pretext pentru excese consumeriste, Sarmalele Reci relansează moda urărilor prin SMS, în nou lansatul cântec „Fie ca” (muzică: Zoltán András, versuri: Florin Dumitrescu). Este o piesă cantabilă, cu influențe gospel și cu un umor dulce-amărui. Cântecul este o colaborare cu Jazzappella și are un videoclip realizat de Corina Schweiger.
„MTV Is My Friend”, noul videoclip Sarmalele Reci, este despre cum muzica poate da sens vieții. Folosind ca pretext un post tv iconic, care a marcat generații, videoclipul dezvoltă o poveste urbană, în care protagonistul reușește să se regăsească prin intermediul muzicii. Trupa pune în discuție în „MTV Is My Friend” ideea televiziunii muzicale de calitate. Muzica sau orice altă formă de artă pot schimba raportarea la lumea și societatea actuală.