Anul începe în forță pentru teatrul independent românesc, cu premiera unei comedii de zile mari, „Cum să pierzi totul într-o zi”, adaptare a lui Răzvan Oprea după piesa „Oscar” de Claude Magnier. Evenimentul are loc luni, 17 februarie 2020, de la ora 19:00, la Cinema Pro. Din distribuția spectacolului fac parte unii dintre cei mai apreciați actori ai momentului: Silviu Biriș, Magda Catone, Ozana Barabancea, Răzvan Oprea/Pavel Bârsan, Ana Odagiu, Natalia Dragomir, Sergiu Costache, Radița Roșu. Regia îi aparține lui Răzvan Oprea, iar scenografia este semnată de Simona Marcu.
Teatrul Naţional I.L. Caragiale Bucureşti anunţă primele reprezentaţii ale spectacolului „Noii infractori” de Edna Mazia, traducerea Etgard Bitel, regia Ion Caramitru, care au loc în zilele de sâmbătă 16 februarie 2019, duminică 17 februarie 2019, duminică 24 februarie 2019 şi vineri 1 martie 2019, la Sala Mare, cu începere de la ora 19:30. Savuroasele situaţii şi personajele ce le declanşează sunt aduse în scenă de actorii Virginia Mirea (invitată să se alăture trupei TNB odată cu acest rol), Alexandrina Halic, Andrei Finţi, Silviu Biriş, Afrodita Androne, Teodora Mareş, Ileana Olteanu, Aylin Cadîr/Diana Sar, Cosmina Olariu, George Piştereanu, Daniel Badale, Mihai Verbiţchi, Alexandru Hasnaş. În alte roluri apar Viorel Florea, Alexandru Popescu, Nicoleta Tase și Aris Bănuţoiu.
Cu „Noii infractori”, autoarea, care a fost şi regizor pentru această piesă jucată cu mult succes de Teatrul Cameri din Israel, ne oferă o comedie de frapantă actualitate, balansând între râs şi lacrimă, despre o familie care speră să-şi regăsească bunăstarea pierdută. Este o poveste cu tâlc despre tentaţia banului, câştiguri facile pe căi nu tocmai ortodoxe, riscante manevre de supravieţuire şi apăsătoarea rutină a grijilor casnice.
Cea mai longevivă piesă a tuturor timpurilor și genurilor, „Cursa de șoareci” de Agatha Christie, așteaptă publicul spectator la Sala Studio a Teatrului Naţional Bucureşti, începând din luna februarie 2018, în regia lui Erwin Șimșensohn și cu o distribuție dublă, alcătuită din binecunoscuți actori: Ileana Olteanu, Dragoş Stemate / Florin Călbăjos, Lari Giorgescu / Petre Ancuța, Simona Bondoc, Tomi Cristin, Ada Galeș / Cosmina Olariu, Mihai Calotă / Silviu Biriş, Gavril Pătru / Răzvan Oprea. Avanpremiera spectacolului este programată pentru zilele de 8 și 9 februarie 2018, iar premiera oficială este programată pentru zilele de 15 și 16 februarie 2018, de la ora 19:00, la Sala Studio. O poveste plină de suspans, ce îmbină umorul negru, situațiile-limită, emoția și jocurile întortocheate ale minții. Un irezistibil thriller clasic, într-un decor elegant și atrăgător, realizat de talentata scenografă Liliana Cenean.
După un real succes pe Broadway, acum pe scena Teatrului Metropolis se joacă duminică, 1 martie 2009, şi marţi, 3 martie 2009, de la orele 19:00, una dintre cele mai captivante comedii ale stagiunii 2009: „Pijamale” – un spectacol despre eternul război al sexelor, despre infidelităţi, decepţii, intrigi, farse pline de umor, răsturnări de situaţie şi quiproquo-uri, promisiuni ce nu pot fi ţinute, într-o spumoasă şi savuroasă parodie a zilelor noastre.