Planeta domnului Sammler
După „Henderson, regele ploii„, Polirom propune cititorilor o nouă traducere în premieră din opera lui Saul Bellow, „cel mai important scriitor de limbă engleză din cea de-a doua jumătate a secolului XX”, după cum scrie „Sunday Times”. Este vorba despre „Planeta domnului Sammler„, cartea pentru care Bellow a câştigat prestigiosul National Book Award pentru a treia oară, după „Aventurile lui Augie March” (în curs de apariţie în colectia „Biblioteca Polirom”) şi „Herzog”.
Traducerea din limba engleză a volumului „Planeta domnului Sammler” şi notele sunt semnate de Ruxandra Drăgan şi Călin Cotoiu.
Continuare »