Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” și Eco Chettusia invită publicul la lansarea cărții „Păsări din Delta Dunării și împrejurimi”, scrisă și ilustrată de autorul tulcean Mihai Baciu. Evenimentul are loc marți, 4 aprilie 2017 de la ora 18:00, la sediul Muzeului din Șos. Kiseleff nr. 1 și se bucură de prezența directorului executiv al Societății Romane de Ornitologie, Dan Hulea, a fotografului Silviu Matei și a cantautorului Radu Captari.
Vineri, 26 august 2016, începe la Tulcea cea de-a 6-a ediție a RowmaniaFest – Festivalul Internațional al Bărcilor cu Vâsle. Va fi un weekend cu atmosferă de festival, sport, muzică, filme, statui vivante și expoziții foto, dar mai ales va fi un prilej de a discuta despre cum se poate dezvolta mai bine, mai repede și mai sustenabil orașul care este poarta de intrare în Delta Dunării, regina ecoturismului din România.