Pecetea runelor
Recent, la Editura Corint Junior a apărut „Pecetea runelorŁ” de Joanne Harris, o poveste extraordinară, ce se desfăşoară în lumea zeilor scandinavi.
Maddy Smith – născută cu forma ruginie a unei rune în palmă – a fost întotdeauna ca o străină în satul ei. Pentru că oamenii din Malbry cred că un semn al runei este un simbol al vechilor zei, un însemn al magiei. Iar aceasta, după cum ştie toată lumea, duce direct spre Haos. Periculos! Dar lui Maddy îi place să pună magia la treabă, chiar dacă doar pentru a controla nişte goblini sâcâitori. Şi, de fiecare dată când cel mai bun prieten al ei – un străin bun de nimic pe nume Un-Ochi – venea în vizită, o învăţa din ce în ce mai multe despre străvechile lucruri: despre zei şi vrăji, despre rune şi înşelăciuni. Acum Un-Ochi a venit din nou şi vrea ca fata să deschidă Dealul Calului Roşu şi să coboare în Lumea de Dedesubt, ca să recupereze un obiect al vechilor zei. Altfel, se pare c-ar veni Sfârşitul Tuturor Lucrurilor. Din nou…
Continuare »