În piesa „Ecaterina cea Mare„, pusă în scenă la Teatrul Naţional Bucureşti, Ştefan Iordache îl interpretează cu umor pe prinţul Potemkin, un personaj pitoresc, pentru care îşi întrebuinţează şi calităţile muzicale. Cântecele din spectacol au fost compuse de Ncu Alifantis şi sunt inspirate din folclorul rusesc.
Duminică, 20 aprilie 2008, la Sala Amfiteatru, Teatrul Naţional Bucureşti prezintă premiera pe ţară a piesei „Ecaterina cea Mare” de George Bernard Shaw, cu Maia Morgenstern şi Ştefan Iordache în rolurile principale. Spectacolul este o satiră cu accente burleşti, despre cea mai temută şi desfrânată împărăteasă a Rusiei.