Cel mai bun roman al tuturor timpurilor
Joi, 18 decembrie, de la ora 18:00, Editura Polirom organizează lansarea celui mai recent volum al lui Daniel Bănulescu: „Cel mai bun roman al tuturor timpurilor„. Evenimentul are loc la USR Bucureşti, în Sala Oglinzilor. Prezintă, alături de autor, Paul Cernat şi Daniel Cristea-Enache.
„Cel mai bun roman al tuturor timpurilor este Biblia”, afirmă la un moment dat un personaj din roman. De ce şi-a intitulat astfel Daniel Bănulescu romanul, care face parte din clanul de romane „Am văzut, lucrând, degetul lui Dumnezeu?”. El este Cartea Cărţilor Epocii de Aur şi, împreună cu „Te pup în fund, Conducător iubit!” şi „Cei şapte regi ai oraşului Bucureşti”, a reuşit să pătrundă în toate subteranele dictaturii comuniste şi să demonteze toate componentele mecanismelor malefice ale opresiunii. Este o carte care va face lumină şi va rescrie istoria.
Continuare »