Iluminarea pe înţelesul proştilor
La Editura Leda a apărut volumul „Iluminarea pe înţelesul proştilor” de Anne Cushman, o călătorie plină de peripeţii şi momente de haz, din însorita Californie până pe malurile Gangelui, în traducerea din limba engleză a lui Cătălin Pruteanu.
La aproape treizeci de ani, Amanda, o yoghină aspirantă de pe Coasta de Vest a Americii, fostă bonă, scrie ghiduri de călătorie „pe înţelesul proştilor” pentru o editură din Manhattan. Sigur, îl are pe prietenul ei Matt, un fotograf sexy, dar acesta este de obicei plecat, sau pur şi simplu combinat cu alte fete. Oricum, Amanda e sigură că noul ei ghid, „Iluminarea pe înţelesul proştilor”, îi va schimba complet destinul — va deveni o femeie senină, echilibrată, aşa cum şi-a dorit dintotdeauna. Şi pleacă în India, pentru a descoperi o viaţă nouă, mai spirituală… Iar acolo, călătorind dintr-un ashram în altul, alături de un hipiot practicant al celibatului şi aflat în căutarea adevărului, Amanda va înţelege că iluminarea s-ar putea afla mai aproape decât îşi imagina…
Continuare »