Trupa indie/alternative The Amsterdams lansează un nou single de pe cel mai recent album „Eternity for Dummies”. Piesa se numește „Girl, You’re Frightened”, iar videoclipul prezintă imagini din filmul „Ilegitim”, singurul lungmetraj românesc prezent anul acesta în selecția oficială a Festivalului Internațional de Film de la Berlin. Regia clipului este semnată chiar de regizorul filmului, Adrian Sitaru, iar imaginea de Luchian Ciobanu.
Despre trupa Mes Quins s-a spus că sunt cei mai interesanţi “newcomeri” ai scenei alternative autohtone şi reprezentanţi de seamă ai curentului românesc de synth-pop cu accente disco-punk şi electro-kitsch. „Lăsaţi-mă să trec, sunt artist! este o piesă despre infatuare, autosuficienţă şi parvenitism. Lăsaţi-mă să trec, sunt artist! ţipă chitaristul când nu e recunoscut de nimeni într-o încăpere. Lăsaţi-mă să trec, sunt artist! exclamă fotograful când o femeie leşină la metrou. Lăsaţi-mă să trec, sunt artist! spune actorul când e coadă la bar. Dar mai ales, Lăsaţi-mă să trec, sunt artist! este o piesă despre oamenii creativi care se iau prea mult în serios”, spune Ovidiu de la Mes Quins.