Filmul românesc la Dresden şi Wiesbaden în aprilie 2015
În luna aprilie au loc în Germania două importante evenimente internaționale cinematografice: Filmfest Dresden și Festivalul goEast de la Wiesbaden. Institutul Cultural Român din Berlin sprijină de ani buni participarea românească la cele două festivaluri de film.
Cea de-a 27-a ediţie a Festivalului Intrnaţional de Scurtmetraj Filmfest Dresden are loc între 14 şi 19 aprilie 2015. Festivalul prezintă prin secţiunile sale în cinematografe o selecţie a celor mai bune scurtmetraje din toată lumea. În Competiţia Oficială este inclus şi scurtmetrajul românesc „Have sweet dreams”, în regia lui Ciprian Suhar.
Continuare »