Carmen Patriae. Afirmarea unei identități
Biblioteca Bucovinei „I.G. Sbiera”, sub egida Consiliului Județean Suceava, în parteneriat cu Societatea Scriitorilor Bucovineni și Societatea Scriitorilor Români din Cernăuți, organizează un concurs de recitare de poezie pentru elevii români din Regiunea Cernăuți, cu ocazia împlinirii a 150 de ani de la Serbarea de la Putna.
Proiectul urmărește marcarea aniversării a 150 de ani de la „Serbarea de la Putna” (15 august 1871), oferind elevilor de etnie română din Regiunea Cernăuți posibilitatea de a participa la un concurs în care să aibă prilejul de a scoate în evidență expresivitatea limbii române, liantul care i-a unit inclusiv pe participanții din urmă cu 150 de ani de la Marea Serbare de la Sfânta Mănăstire Putna.
Continuare »