Din armata austro–ungară în slujba României Mari: Legiunea Română din Italia (1916–1919)
Joi 15 noiembrie 2018, la ora 17:30, în Galeriile Piedicastello (Museo Storico del Trentino), situate în Piaţa Piedicastello, 38122 Trento (TN), Italia, Ambasadorul României în Republica Italiană E. S. George Gabriel Bologan inaugurează expoziţia istorico–documentară „Din armata austro–ungară în slujba României Mari: Legiunea Română din Italia (1916–1919)”, curatoriată de Ioana Rustoiu, Zoran Marcov şi Ion Cârja, expoziţie organizată şi promovată de Institutul Român de Cultură şi Cercetare Umanistică de la Veneţia, sub patronajul Ambasadei României în Italia şi cu susţinerea Institutului Cultural Român din Bucureşti, în parteneriat cu Muzeul Naţional al Unirii din Alba Iulia, Muzeul Naţional al Banatului din Timişoara, Fundaţia Museo Storico del Trentino din Trento, Consulatul General Onorific al României în Trentino Alto Adige.
Continuare »