Caragiale interpretat multinaţional la Braşov
Participanţii la cursurile de vară de limbă, cultură și civilizație românească organizate de Institutul Cultural Român prezintă joi, 26 iulie 2012, pe scena Şcolii Populare de Artă din Braşov, montajul teatral „D’ ale amorului“ după Ion Luca Caragiale, montaj realizat sub îndrumarea actorului Marius Cisar.
I.L. Caragiale este considerat cel mai mare dramaturg român. Anul acesta se împlinesc 100 de ani de la moartea sa, la Berlin, unde se refugiase de niciodată plictisitorul, dar de multe ori obositorul spaţiu public românesc. Piesele sale sunt jucate pe scenele teatrelor româneşti în variante clasice sau postmoderne – actori profesionişti, amatori, elevi şi studenţi răspund provocării sale: „Văz enorm şi simţ monstruos“. Dar cât de uşor este să joci Caragiale? Ce pot înţelege străinii din opera sa? Cât ține de specificul local și cât de o natură umană universală în perspectiva sa asupra afacerilor sentimentale și politice?
Continuare »