În anul centenarului și în anul european al patrimoniului cultural, Festivalul Filmului European ajunge pentru prima dată la Galați, unde poposește timp de trei zile, între 11 și 13 mai 2018, la Cinema Prof. Ioan Manole din incinta Casei de Cultură. Accesul la proiecții este gratuit. Ediția FFE din Galați debutează vineri, 11 mai, de la ora 19:00, cu filmul „Rock’n Roll” (Franța, 2017, în regia lui Guillaume Canet), o comedie spumoasă, care îi are, printre protagoniști, pe Marion Cottilard (pe care o vedem interacționând cu partenerul său, Guillaume Canet, însuși regizorul filmului) și Johnny Hallyday.
Abia intrat în cinematografele din România, filmul „Legături de sânge” („Blood Ties„) reunește pe coloana sonoră a filmului o serie din hit-urile anilor ’70.
Clive Owen este personajul principal în thriller-ul franco-american „Legături de sânge” („Blood Ties”), regia Guillaume Canet, film care are premiera în România pe 27 iunie 2014.
Vineri, 26 iunie 2009, are loc premiera în România a filmului francez „Împreună” („Ensemble C’est Tout”), o dramă romantică cu Audrey Tautou, Laurent Stocker şi Guillaume Canet în rolurile principale. Filmul este realizat de Claude Berri, în calitate de scenarist, regizor şi producător. Premiera va putea fi vizionată la Hollywood Multiplex – Bucureşti Mall şi Movieplex – Plaza Romania.