Elevii tecuceni cuceresc mapamondul
La prima ediţie a Festivalului International al Aforismului pentru românii de pretutindeni organizat de Fundaţia Pelin din Tecuci elevii au constituit o adevărată revelaţie. La întâlnirile cu scriitorii ei au selectat aforisme, le-au comentat şi au realizat după ele inspirate desene.
Impresionat de acest ultim aspect, acad. Naji Naaman din Liban, preşedintele de onoare al manifestării, a promis că tipărește o carte dacă se adună suficiente creaţii de-ale elevilor. Coordonaţi de prof. V. Ghica, profesorii şi elevii s-au apucat serios de treabă. După selecţia de rigoare, a apărut deocamdată în formă digitală cărticica „Gânduri desenate„. Aforismele create de elevi sunt prezentate în şase limbi (română, italiană, franceză, engleză, arabă şi armeană), iar desenele au îmbrăcat diverse culori.
Continuare »