Biroul pentru Grădini şi Iazuri
Editura Humanitas Fiction așteaptă publicul miercuri, 20 martie 2019, ora 19:00, la Librăria Humanitas de la Cișmigiu, la o „seară japoneză” dedicată romanului „Biroul pentru Grădini şi Iazuri” de Didier Decoin, recent apărut în colecția Raftul Denisei, coordonată de Denisa Comănescu, traducerea fiind semnată de Doru Mareș. La eveniment participă Mirela Murgescu, istoric, Nona Rapotan, editor coordonator Bookhub.ro și Despina Jderu, filolog. Șerban Georgescu, directorul Departamentului de Studii Asiatice din cadrul Universității Româno-Americane, este moderatorul întâlnirii. În partea a doua a evenimentului, plecând de la tematica romanului, se discută despre semnificația apei în tradiția japoneză.
Continuare »