20 septembrie 2021

Primetime Emmy Awards 2021 au fost acaparate de Ted Lasso

Cea de-a 73-a ediție a Primetime Emmy Awards s-a desfășurat pe 19 septembrie 2021 la Los Angeles și a premiat cele mai bune producții de televiziune alese de Academia de Arte și Științe pentru Televiune. Gazda ceremoniei a fost Cedric the Entertainer.

Pentru prima dată, ceremonia a prezentat două categorii care sunt acordate anual la Primetime Creative Arts Emmy Awards: Outstanding Variety Special (Live) și Outstanding Variety Special (Pre-Recorded).

În 2021, inclusiv nominalizările sale la Primetime Creative Arts Emmy Awards, „Ted Lasso” a stabilit un nou record, devenind cel mai nominalizat serial de comedie nou din istoria premiilor, cu 20 de nominalizări. Comedia sportivă Apple TV + a depășit recordul deținut de comedia muzicală-dramă „Fox Glee”, care a primit 19 nominalizări în 2010. Mj Rodriguez din seria „Pose” a devenit prima persoană transgender care a fost nominalizată la un premiu Emmy important. „Coroana” („The Crown”) a câștigat toate cele șapte categorii de dramă, devenind primul spectacol care a cuprins categoriile majore de dramă.

Iată şi lista completă a câştigătorilor Premiilor Primetime Emmy, ediţia 2021:

Cel mai bun serial dramatic
The Crown (Netflix)

Nominalizări:
The Boys (Prime Video)
Bridgerton (Netflix)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Lovecraft Country (HBO)
The Mandalorian (Disney+)
Pose (FX)
This Is Us (NBC)

Cel mai bun serial de comedie
Ted Lasso (Apple TV+)

Nominalizări:
Black-ish (ABC)
Cobra Kai (Netflix)
Emily in Paris (Netflix)
The Flight Attendant (HBO Max)
Hacks (HBO Max)
The Kominsky Method (Netflix)
PEN15 (Hulu)

Cel mai bun miniserial sau film de televiziune
The Queen’s Gambit (Netflix)

Nominalizări:
I May Destroy You (HBO)
Mare of Easttown (HBO)
The Underground Railroad (Prime Video)
WandaVision (Disney+)

Cel mai bun actor în rol principal într-un miniserial sau film de televiziune
Ewan McGregor („Halston”) (Netflix)

Nominalizări:
Paul Bettany („WandaVision”) (Disney+)
Hugh Grant („The Undoing”) (HBO)
Lin-Manuel Miranda („Hamilton”) (Disney+)
Leslie Odom Jr. („Hamilton”) (Disney+)

Cel mai bun actor în rol secundar într-un miniserial sau film de televiziune
Evan Peters („Mare of Easttown”) (HBO)

Nominalizări:
Thomas Brodie-Sangster („The Queen’s Gambit”) (Netflix)
Daveed Diggs („Hamilton”) (Disney+)
Paapa Essiedu („I May Destroy You”) (HBO)
Jonathan Groff („Hamilton”) (Disney+)
Anthony Ramos („Hamilton”) (Disney+)

Cea mai bună actriţă în rol principal într-un miniserial sau film de televiziune
Kate Winslet („Mare of Easttown”) (HBO)

Nominalizări:
Michaela Coel („I May Destroy You”) (HBO)
Cynthia Erivo („Genius: Aretha”) (National Geographic)
Elizabeth Olsen („WandaVision”) (Disney+)
Anya Taylor-Joy („The Queen’s Gambit”) (Netflix)

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un miniserial sau film de televiziune
Julianne Nicholson („Mare of Easttown”) (HBO)

Nominalizări:
Renée Elise Goldsberry („Hamilton”) (Disney+)
Kathryn Hahn („WandaVision”) (Disney+)
Moses Ingram („The Queen’s Gambit”) (Netflix)
Jean Smart („Mare of Easttown”) (HBO)
Phillipa Soo („Hamilton”) (Disney+)

Cea mai bună actriţă în rol principal într-un serial dramatic
Olivia Colman („The Crown”) (Netflix)

Nominalizări:
Uzo Aduba („In Treatment”) (HBO)
Emma Corrin („The Crown”) (Netflix)
Elisabeth Moss („The Handmaid’s Tale”) (Hulu)
Mj Rodriguez („Pose”) (FX)
Jurnee Smollett („Lovecraft Country”) (HBO)

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial dramatic
Gillian Anderson („The Crown”) (Netflix)

Nominalizări:
Helena Bonham Carter („The Crown”) (Netflix)
Madeline Brewer („The Handmaid’s Tale”) (Hulu)
Ann Dowd („The Handmaid’s Tale”) (Hulu)
Aunjanue Ellis („Lovecraft Country”) (HBO)
Emerald Fennell („The Crown”) (Netflix)
Yvonne Strahovski („The Handmaid’s Tale”) (Hulu)
Samira Wiley („The Handmaid’s Tale”) (Hulu)

Cel mai bun actor în rol principal într-un serial dramatic
Josh O’Connor („The Crown”) (Netflix)

Nominalizări:
Sterling K. Brown („This Is Us”) (NBC)
Jonathan Majors („Lovecraft Country”) (HBO)
Regé-Jean Page („Bridgerton”) (Netflix)
Billy Porter („Pose”) (FX)
Matthew Rhys („Perry Mason”) (HBO)

Cel mai bun actor în rol secundar într-un serial dramatic
Tobias Menzies („The Crown”) (Netflix)

Nominalizări:
Giancarlo Esposito („The Mandalorian”) (Disney+)
O-T Fagbenle („The Handmaid’s Tale”) (Hulu)
John Lithgow („Perry Mason”) (HBO)
Max Minghella („The Handmaid’s Tale”) (Hulu)
Chris Sullivan („This Is Us”) (NBC)
Bradley Whitford („The Handmaid’s Tale”) (Hulu)
Michael K. Williams („Lovecraft Country”) (HBO) (postum)

Cel mai bun actor în rol principal într-un serial de comedie
Jason Sudeikis („Ted Lasso”) (Apple TV+)

Nominalizări:
Anthony Anderson („Black-ish”) (ABC)
Michael Douglas („The Kominsky Method”) (Netflix)
William H. Macy („Shameless”) (Showtime)
Kenan Thompson („Kenan”) (NBC)

Cel mai bun actor în rol secundar într-un serial de comedie
Brett Goldstein („Ted Lasso”) (Apple TV+)

Nominalizări:
Carl Clemons-Hopkins („Hacks”) (HBO Max)
Brendan Hunt („Ted Lasso”) (Apple TV+)
Nick Mohammed („Ted Lasso”) (Apple TV+)
Paul Reiser („The Kominsky Method”) (Netflix)
Jeremy Swift („Ted Lasso”) (Apple TV+)
Kenan Thompson („Saturday Night Live”) (NBC)
Bowen Yang („Saturday Night Live”) (NBC)

Cea mai bună actriţă în rol principal într-un serial de comedie
Jean Smart („Hacks”) (HBO Max)

Nominalizări:
Aidy Bryant („Shrill”) (Hulu)
Kaley Cuoco („The Flight Attendant”) (HBO Max)
Allison Janney („Mom”) (CBS)
Tracee Ellis Ross („Black-ish”) (ABC)

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial de comedie
Hannah Waddingham („Ted Lasso”) (Apple TV+)

Nominalizări:
Aidy Bryant („Saturday Night Live”) (NBC)
Hannah Einbinder (Hacks”) (HBO Max)
Kate McKinnon („Saturday Night Live”) (NBC)
Rosie Perez („The Flight Attendant”) (HBO Max)
Cecily Strong („Saturday Night Live”) (NBC)
Juno Temple („Ted Lasso”) (Apple TV+)

Cel mai bun regizor de miniserial sau film de televiziune
Scott Frank („The Queen’s Gambit”) (Netflix)

Nominalizări:
Thomas Kail („Hamilton”) (Disney+)
Sam Miller & Michaela Coel („I May Destroy You” – Episodul: „Ego Death”) (HBO)
Sam Miller („I May Destroy You” – Episodul: „Eyes Eyes Eyes Eyes”) (HBO)
Craig Zobel („Mare of Easttown”) (HBO)
Barry Jenkins („The Underground Railroad”) (Prime Video)
Matt Shakman („WandaVision”) (Disney+)

Cel mai bun regizor de serial dramatic
Jessica Hobbs („The Crown”) (Episodul: „War”) (Netflix)

Nominalizări:
Julie Anne Robinson („Bridgerton”) (Episodul: „Diamond of the First Water”) (Netflix)
Benjamin Caron („The Crown”) (Episodul: „Fairytale”) (Netflix)
Liz Garbus („The Handmaid’s Tale”) (Episodul: „The Wilderness”) (Hulu)
Jon Favreau („The Mandalorian”) (Episodul: „Chapter 9: The Marshal”) (Disney+)
Steven Canals („Pose”) (Episodul: „Series Finale”) (FX)

Cel mai bun regizor de serial de comedie
Lucia Aniello („Hacks”) (Episodul: „There Is No Line”) (HBO Max)

Nominalizări:
James Burrows („B Positive”) (Episodul: „Pilot”) (CBS)
Susanna Fogel („The Flight Attendant”) (Episodul: „In Case of Emergency”) (HBO Max)
James Widdoes („Mom”) (Episodul: „Scooby-Doo Checks and Salisbury Steak”) (CBS)
Zach Braff („Ted Lasso”) (Episodul: „Biscuits”) (Apple TV+)
MJ Delaney („Ted Lasso”) (Episodul: „The Hope that Kills You”) (Apple TV+)
Declan Lowney („Ted Lasso”) (Episode: „Make Rebecca Great Again”) (Apple TV+)

Cea mai bună emisiune de varietăţi
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)

Nominalizări:
The Amber Ruffin Show (Peacock)
A Black Lady Sketch Show (HBO)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
Saturday Night Live (NBC)

SlabAcceptabilOKBunExcelent fără voturi
Încarc...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.



Acesta este un blog colaborativ, deschis tuturor. Daca doresti sa participi, vezi detalii.

Adresa de e-mail pentru abonare:

Este posibila si abonare prin RSS

Serviciu oferit de FeedBurner

Meta

Fani pe Facebook