15 martie 2021

IPIFF – Festivalul Indie al Producătorilor de Film Independenți, ediția a XV-a

Etapa de înscriere a celei de-a XV-a ediții IPIFF-Festivalul Indie al Producătorilor de Film Independenți a adunat peste 2800 de producții independente din 115 țări. Din cauza restricțiilor anunțate de autorități proiecțiile de film de la Cinema Muzeul Țăranului Român au fost reprogramate pentru perioada 8-10 aprilie 2021. Gala de premiere are loc la Teatrul Odeon pe 11 aprilie 2021.



În urma selecției oficiale au rămas 10 documentare, 17 scurtmetraje românești, 25 de filme studențești, 5 filme artistice de lungmetraj și 50 de scurtmetraje internaționale. După selecția oficială se trece la nominalizările filmelor care intră în cursă pentru trofeul IPIFF. Acestea sunt făcute de juriul format din Manuela Cernat, Anamaria Antoci și Constantin Cotimanis.

Toma Enache, director IPIFF15, spune:

E foarte important să nu întrerupem tradiția acestui festival unic în România care a ajuns la a XV-a ediție. Filmul independent românesc are un potențial extraordinar și IPIFF aduce împreună talentul și pasiunea celor pentru care filmul e parte din viata lor.

La categoria Cel mai bun producător independent al unui film documentar se întrec:

  • „89: Smoke and Mirrors” – regia Alexandru Stănescu
  • „A child smile saves the world” („Un copil care zâmbește, salvează lumea”) – regia Tomoroga Cosmin Laurențiu, Bianca Edith Rotaru
  • „Liviu Antonesei, the free man of the non-free world” („Liviu Antonesei, liberul lumii nelibere”) – regia Paul Palencsar
  • „M.- a kidnapped kid” – regia Dan Cimpoeșu
  • „Never alone.” („Niciodată singuri.”) – regia Tomoroga Cosmin Laurențiu
  • „Redman” („Omul Roșu”) – regia Mugur Vărzariu
  • „Steps on the border” („Pași pe graniță”) – regia Alecu Deleu
  • „The Creativity Delusion” – regia Alex Lungu
  • „The Return” – regia Dumitru Grosei
  • „Waiting takes time” – regia Valentin Anghel

La categoria Cel mai bun producător independent al unui film de scurtmetraj au rămas în competiție:

  • „Abnegation” („Abnegație”) – regia Claudiu Oprea
  • „Articolul 22” – regia Georgia Mihalcea
  • „Ave Ella” – regia Ștefan Vlad
  • „Bermuda” – regia Silvia Dragic
  • „Cities in the Air – Episode 1: Deep Water” – regia Andrei „Wolf” Constantinescu, Mihai Constantinescu
  • „Col&Ibri discover electricity” („Col&Ibri descoperă electricitatea”) – regia Cosmin Dolea
  • „Letter of Forgiveness” („Bilet de iertare”) – regia Alina Șerban
  • „M&M” – regia Paul Decu
  • „Mothers” – regia George ve Gänæaard, Horia Cucută
  • „Pay Day” – regia Ștefan Marin
  • „Rejuvanation” („Rejuvenare”) – regia Petru-Silviu Vacarescu, Simion Caragia
  • „Strawberry Espresso” – regia Diana Iacomir
  • „The Sign” („Semnul”) – regia Ionuț Andrei Maierean
  • „The West reflecting in the East” („Reflexii din Est”) – regia Andreea Bortun
  • „Yellow – regia Adrian Baluta
  • „Your Mother Doesn’t Have to Know This” („Mama ta nu trebuie să știe asta”) – regia Mihai Mihaescu
  • „Zimnicea” – regia Bogdan Naumovici

În lupta pentru trofeul de la categoria Cel mai bun producător independent al unui film studențesc se află:

  • „A letter from Romania” – regia Paul Chirilă
  • „A love story” – regia Andrei Olănescu
  • „A mess at apartment 14” – regia Radu Barbu
  • „Accessing Portals” – regia Alina Adela Chis, Iulia Chirculescu
  • „CNP-Visit to the lacunary space of memory” („Vizită în spațiul lacunar al memoriei – CNP”) – regia Constantin Adina
  • „Colors” – regia Ana Breten
  • „Contraindications” – regia Lucia Chicos
  • „Everything about Florin Dobre, with a few exceptions” – regia Valentin Anghel
  • „Flight plan” („Planul de zbor”) – regia Gabriel Durlan
  • „Hippopotamus Hunt” („Vânătoarea de 3ccentual3n”) – regia Germain Kanda
  • „I Know My Potential” („Îmi cunosc potențialul”) – regia Ivașca Emy-Mirel
  • „I look back and it’s gone” – regia Teona Galgoțiu
  • „I’ll call you later” – regia Maria Scutaru
  • „Malice aforethought” („Noapte cu premeditare”) – regia Theodor Ioniță
  • „Mezzo Forte” – regia Eugen Dediu
  • „Olimpia” – regia Ana Preda
  • „Parallel Worlds” – regia Andrei Tache Codreanu
  • „Relative Meetings” („Întâlniri apropiate de gradul I”) – regia Eugeniu Bocancea
  • „Still” („Doi fără”) – regia Miruna Minculescu
  • „The funeral” („Înmormântarea”) – regia Paul Berenstain
  • „The last Priest” – regia Alma Buhagiar
  • „The Locationist” – regia Georgia Mihalcea, Ela Gavrilă
  • „The red string” („Firul roșu”) – regia Alexandra Fuscas
  • „What the heck should I write about” („Despre ce naiba să scriu”) – regia Matei Monoranu
  • „Wild Boars” – regia Manuel Cojocaru

Trofeul pentru Cel mai bun producător independent al unui film artistic de lungmetraj poate reveni unuia dintre filmele:

  • „30 years and 15 minutes” („30 de ani șI 15 minute”) – regia Ștefan Mandachi
  • „The Astronaut of God” („Astronautul Lui Dumnezeu”) – regia Octavian Repede
  • „The Silversmith” („În umbra lui Shakespeare”) – regia Tárkányi János
  • „Whispers” („Șoapte”) – regia Paul-Corneliu Sichigea
  • „Whispery” („În șoaptă”) – regia Narcis Constantinescu

Lista celor selectați pentru categoria Cel mai bun producător independent al unui film de scurtmetraj internațional se găsește online.

SlabAcceptabilOKBunExcelent fără voturi
Încarc...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.



Acesta este un blog colaborativ, deschis tuturor. Daca doresti sa participi, vezi detalii.

Adresa de e-mail pentru abonare:

Este posibila si abonare prin RSS

Serviciu oferit de FeedBurner

Meta

Fani pe Facebook