28 octombrie 2010

Festivalul Naţional de Teatru 2010

Festivalul Naţional de Teatru, ajuns în acest an la cea de-a 20 a ediţie, are loc în perioada 30 octombrie – 7 noiembrie 2010. Este o manifestare de amploare, o mare bucurie pentru iubitorii de teatru în toate formele lui.

Festivalul Naţional de Teatru 2010

Cristina Modreanu, selecționer unic şi director artistic FNT a declarat: “Ca structură, FNT a rămas în mare parte ca în 2008 și 2009, fiindcă am dorit să închei rotund acest mandat de selecţioner. În schimb, am hotărât ca în 2010 să nu mai separăm producţiile independente de selecţia oficială pentru că acestea diferă doar ca sistem de producţie, nu din punct de vedere artistic, în ultimii ani sistemul independent având o dezvoltare dinamică şi benefică, asupra căreia vreau să atrag atenţia.”

În cadrul selecţiei, Cristina Modreanu a anunţat şi cele două premiere în FNT, spectacole regizate de Rodrigo Garcia la Teatrul Naţional din Timişoara şi Matthias Langhoff la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj.

FNT 2010 va cuprinde şi spectacole din străinătate, cele două producţii confirmate momentan sunt „Hey, Girl!” regizat de Romeo Castelucci şi „Regele moare” de Eugene Ionesco, în regia lui Silviu Purcărete, coproducţie Les Arts et Mouvants, Cie à l’endroit des mondes allant vers (Paris), Ex-Ponto Festival (Slovenia), UNITER, Institutul Cultural Român prin programul Cantemir, alte două spectacole invitate fiind în curs de confirmare şi urmând să fie anunţate în toamnă.

FNT 2010 este completat cu dezbateri, conferinţe, întâlniri, lansări de carte, filme despre teatru şi dans.

30 octombrie

16:30 Librăria Cărtureşti (Verona)
Trilogia Omar & Stand Up Tragedy de C.C. Buricea-Mlinarcic
Piese de Teatru 2010, coordonator Raluca Sas Marinescu, seria Studii de Teatru şi Film, Editura Limes, Cluj-Napoca, 2010
Revista Man.InFest. Suplimentul Dramaturgia Cotidianului 2010 / Lansări de carte

18:00 Teatrul „Bulandra”, Sala Izvor – DESCHIDEREA Festivalului Naţional de Teatru

18:30 Teatrul „Bulandra”, Sala Izvor – „Măsură pentru măsură” de William Shakespeare, regia Matthias Langhoff, Teatrul Maghiar de Stat, Cluj-Napoca – 4h (cu pauză) / Premiere în FNT

18:30 Teatrul „Odeon” – „Odysseia” după Homer, regia Tim Carroll, Teatrul Naţional „Marin Sorescu”, Craiova – 2h 10min (cu pauză) / Romanian Showcase 3

18:30 şi 21:00 Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”, Sala Atelier – „Codrii” de David Mamet, regia Alexandru Berceanu, Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad – 1h 40min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

21:00 Teatrul „Foarte Mic” – „Who is Fergus Kilpatrick?”, spectacol de investigaţie, regia Jose Miguel Jimenez, The Company (Irlanda) – 1h (fără pauză) / FNT vă recomandă

22:00 Teatrul „LUNI” de la Green Hours – „(Cu)Cuieînfrunte” după Eric Bogosian, un spectacol de Radu Iacoban şi Tudor Aaron Istodor, Teatrul LUNI, Bucureşti – 1h 15min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

22:00 Sala „Elvira Popesco” – „Noaptea”, episoadele 1-3, serial de George Banu, un film de Dominic Dembinski, TVR Cultural / Filme, Noapte, Teatru = FNT

31 octombrie

11:00 Fundaţia Löwendal – Vernisaj expoziţie de fotografie de teatru – Mihaela Marin / Expoziţii

11:30 Fundaţia Lowendal
„Teatrul privit de aproape”, conferinţă susţinută de George Banu / Dezbateri, Conferinţe, Întâlniri
„Trilogia îndepărtării” de George Banu, Editura Cartea Românească, 2010 / Lansări de carte

14:00 UNATC – „Teatrul existenţial. Câtă artă şi câtă trăire în teatrul de azi?”, conferinţă susţinută de David Esrig / Dezbateri, Conferinţe, Întâlniri

16:00 Librăria Cărtureşti (Verona)
„Mihai Măniuţiu. Spaţiu cameleonic” de Cristina Modreanu, Editura bybliotek, Cluj-Napoca, 2010
„Memoriile hingherului” de Mihai Măniuţiu, ilustraţii de Iuliana Vîlsan, Cluj-Napoca, 2010
„Povestea povestită nu e povestea adevărată”, 3 piese şi un monolog de Marius Benţa, Editura bybliotek, Cluj-Napoca, 2010 / Lansări de carte

17:00 şi 20:00 Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”, Sala Atelier – 20/20 scenariul şi regia Gianina Cărbunariu, Studio Yorick, Târgu Mureş – 2h 10min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

18:00 Teatrul de Comedie – „Elling” dramatizare după romanul “Fraţi de sânge” de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci, Teatrul de Comedie, Bucureşti – 1h 25min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

18:00 Teatrul „Bulandra”, Sala Izvor – Măsură pentru măsură de William Shakespeare, regia Matthias Langhoff, Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca – 4h (cu pauză) / Premiere în FNT

19:00, 19:20, 19:40, 20:00, 20:20, 20:40, 21:00, 21:20, 21:40 CNDB – „Trilogia stereoscopică: Revery Alone, In the Flesh şi Tango Soledad”, spectacol-instalaţie 3D, concepţie Billy Cowie (UK) – 16min (fără paiză) / Spectacole invitate din străinătate

19:30 Teatrul „Odeon” – „Odysseia” după Homer, regia Tim Carroll, Teatrul Naţional „Marin Sorescu”, Craiova – 2h 10min (cu pauză) / Romanian Showcase

22:00 Teatrul Foarte Mic – „Who is Fergus Kilpatrick?”, spectacol de investigaţie, regia Jose Miguel Jimenez, The Company (Irlanda) – 1h (fără pauză) / FNT vă recomandă

22:00 Sala „Elvira Popesco” – „Noaptea”, episoadele 4-6, serial de George Banu, un film de Dominic Dembinsky, TVR Cultural / Filme, Noapte, Teatru = FNT

00:00 Radio România Cultural Showcase de dramaturgie contemporană românească Radio România Cultural – 24h / FNT vă recomandă

1 noiembrie

13:00 Fundaţia Löwendal – Conferinţă susţinută de regizorul Matthias Langhoff / Dezbateri, Conferinţe, Întâlniri

16:30 Librăria Cărtureşti (Verona)
„Habarnam în oraşul teatrului. Universul spectacolelor lui Alexandru Dabija” de Miruna Runcan
„Cornelia Gheorghiu, între Ciocârlia şi Sarah Bernhardt” de Călin Ciobotari
„Dan Nemţeanu şi viziunea scenografică” de Ion Cazaban
„Citindu-l pe Shakespeare” de Andrzej Zurowski
Editura Fundaţia Culturală „Camil Petrescu” / Lansări de carte

18:00 Teatrul „Odeon” – „Pyramus & Thisbe 4 You” după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija, Teatrul Odeon, Bucureşti – 1h 30min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

19:00, 19:20, 19:40, 20:00, 20:20, 20:40, 21:00, 21:20, 21:40 CNDB – „Trilogia stereoscopică: Revery Alone, In the Flesh şi Tango Soledad”, spectacol-instalaţie 3D, concepţie Billy Cowie (UK) – 16min (fără pauză) / Spectacole invitate din străinătate

20:00 Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”, Sala Atelier – „Legenda Marelui Inchizitor” după F. Dostoievski, regia Radu Penciulescu, Teatrul Naţional Bucureşti – 1h (fără pauză) / Romanian Showcase 3

20:00 Centrul de Introspecţie Vizuală – „Capete înfierbântate” de Mihaela Michailov, regia David Schwartz, Centrul de Introspecţie Vizuală şi Tanga Project – 1h 30min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

21:30 Teatrul „Nottara” – „Aniversarea” de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci, Teatrul „Nottara”, Bucureşti – 1h 40min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

22:10 Radio România Cultural – „România, dragostea mea după Ţara/Tara mea” de Radu Macrinici, Teatrul Naţional Radiofonic / FNT vă recomandă

2 noiembrie

11:00 UNATC – Conferinţă despre Tadeusz Kantor susţinută de Michal Kobialka, însoţită de proiecţii din spectacolele semnate de regizor / Dezbateri, Conferinţe, Întâlniri

13:00 Fundaţia Löwendal
Revista Alternatives théâtrales, editată de Asociaţia „Alternatives théâtrales”, în parteneriat cu ICR, Bruxelles 2010 (Ediţie dedicată Teatrului românesc) / Lansări de carte

16:30 Librăria Cărtureşti (Verona)
„Teatrul lui Tadeusz Kantor” de Michal Kobialka, traducerea Cipriana Petre în colaborare cu Catedra de Teatru a Universităţii „Babes Bolyai” din Cluj-Napoca – Colecţia FNT
„In Search of Lost Space” de Octavian Saiu, UNATC Press, 2010 / Lansări de carte

18:00 Opera Naţională Bucureşti – „Interzis accesul animalelor”, text şi regie Rodrigo Garcia, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”, Timişoara / Premiere în FNT

18:00 Teatrul Naţional de Operetă – „Royal Fashion”, un spectacol de Dan Puric, Teatrul Naţional de Operetă „Ion Dacian”, Bucureşti – 2h 10min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

19:00, 19:20, 19:40, 20:00, 20:20, 20:40, 21:00, 21:20, 21:40 CNDB – „Trilogia stereoscopică: Revery Alone, In the Flesh şi Tango Soledad”, spectacol-instalaţie 3D, concepţie Billy Cowie (UK) – 16min (fără pauză) / Spectacole invitate din străinătate

20:00 Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”, Sala Mare – „Dibuk” după Szymon Anski şi Hanna Krall, regia Krzysztof Warlikowski (PL) – 2h 20min (fără pauză) / Spectacole invitate din străinătate

20:00 Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”, Sala Atelier – „Legenda Marelui Inchizitor” după F. Dostoievski, regia Radu Penciulescu, Teatrul Naţional Bucureşti – 1h (fără pauză) / Romanian Showcase 3

21:00 Teatrul Odeon – „Strigăte şi şoapte” de Ingmar Bergman, regia Andrei Şerban, Teatrul Maghiar de Stat, Cluj-Napoca – 2h (fără pauză) / Romanian Showcase 3

22:00 Centrul de Introspecţie Vizuală – „Capete înfierbântate” de Mihaela Michailov, regia David Schwartz, Centrul de Introspecţie Vizuală şi Tanga Project – 1h 30min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

22:00 Sala „Elvira Popesco” – „Clasa moartă” („Umarła klasa”), regia Andrzej Wajda, producţie Telewizja Polska, 1976 / Filme, Noapte, Teatru = FNT

22:10 Radio România Cultural – „Eu când vreau să fluier, fluier” de Andreea Vălean, Teatrul Naţional Radiofonic / FNT vă recomandă

3 noiembrie

11:00 UNATC – Conferinţă susţinută de Lee Breuer, fondator al Mabou Mines, SUA / Dezbateri, Conferinţe, Întâlniri

13.00 Fundaţia Löwendal
Conferinţă susţinută de regizorul Krzysztof Warlikowski, participă George Banu / Dezbateri, Conferinţe, Întâlniri
Krzysztof Warlikowski – „Teatrul jupuit”, volum conceput şi realizat de Piotr Gruszczyński, cu o postfaţă de George Banu, traducerea Monica Grădinaru, Fundaţia Culturală „Camil Petrescu”; participă Piotr Gruszczyński / Lansări de carte

16.30 Librăria Cărtureşti (Verona)
Revista Scena.ro
„Structuri şi formule de compoziţie ale textului dramatic” de Alina Nelega, editura EIKON, Cluj-Napoca, 2010
„Hermeneutici teatrale” de Oltiţa Cîntic, editura Niculescu, Bucureşti 2010
„Jurnal de selecționer” de Cristina Modreanu, ArtAct, Cluj-Napoca, 2010/ Lansări de carte

18:00 Teatrul „Odeon” – „Strigăte şi şoapte” de Ingmar Bergman, regia Andrei Şerban, Teatrul Maghiar de Stat, Cluj-Napoca – 2h (fără pauză) / Romanian Showcase 3

18:00 Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”, Sala Mare – „Dibuk” după Szymon Anski şi Hanna Krall, regia Krzysztof Warlikowski (PL) – 2h 20min (fără pauză) / Spectacole invitate din străinătate

20:30 Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”, Sala Atelier – „Hamlet” de William Shakespeare, regia Uray Peter, Studio M, Sfântu Gheorghe – 1h 30min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

21:00 Opera Naţională Bucureşti – „Interzis accesul animalelor”, text şi regie Rodrigo Garcia, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”, Timişoara / Premieră în FNT

21:00 Teatrul „Bulandra”, Sala Izvor – „Hey, Girl!”, un spectacol de Romeo Castellucci, Societas Raffaello Sanzio & Romeo Castellucci (IT) – 1h 15min (fără pauză) / Spectacole invitate din străinătate

22:00 Teatrul LUNI de la Green Hours – „(Cu)Cuieînfrunte” după Eric Bogosian, un spectacol de Radu Iacoban şi Tudor Aaron Istodor, Teatrul LUNI, Bucureşti – 1h 15min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

22:00 Sala „Elvira Popescu” – „Satul natal” („Wielopole, Wielopole”), regia Stanisław Zajączkowski, producţie Telewizja Polska, 1984 / Filme, Noapte, Teatru = FNT

22:10 Radio România Cultural – „Dumnezeu binecuvântează America” de Petre Barbu, Teatrul Naţional Radiofonic / FNT vă recomandă

4 noiembrie

11:00 UNATC – „Mabou Mines and The DollHouse”, vizionare proiecţie spectacol, cu o prezentare de Lee Breuer / Dezbateri, Conferinţe, Întâlniri

13:00 Fundaţia Löwendal – „Contradicţii: factorul politic în teatru”, conferinţă susţinută de regizorul Alexander Hausvater / Dezbateri, Conferinţe, Întâlniri

16:00 Căminul de persoane vârstnice Moses Rosen – „Moses Stories”, naraţiuni comunitare la căminul de persoane vârstnice Moses Rosen, tangaProject / FNT vă recomandă

16:30 Librăria Cărtureşti (Verona)
Album Teodor Moraru, Album Gh. Anghel, Tom Sandqvist, Dada Est, Editura ICR, concertează Ada Milea / Lansări de carte

18:00 Teatrul Metropolis – „Sfârşit de partidă” de Samuel Beckett, regia Alexandru Tocilescu, Teatrul Metropolis, Bucureşti – 1h 50min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

18:00 şi 21:00 Teatrul Odeon – „Herr Paul” de Tankred Dorst, regia Radu Afrim, Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ – 2h (fără pauză) / Romanian Showcase 3

18:00 şi 21:30 Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”, Sala Mare – „Aici, la porţile beznei după Euripide”, regia Mihai Măniuţiu, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Iaşi – 1h 40min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

19:00 Centrul de Cultură al Ministerului Administraţiei şi Internelor – „Trespass”, coregrafia Thomas Noone şi Rob Tannion, StopGap Company (UK) – 1h 15min (fără pauză) / FNT vă recomandă

20:00 Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”, Sala Atelier – „Hamlet” de William Shakespeare, regia Uray Peter, Studio M, Sf. Gheorghe – 1h 30min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

20:30 Teatrul „Bulandra”, Sala Izvor – „Hey, Girl!”, un spectacol de Romeo Castellucci, Societas Raffaello Sanzio & Romeo Castellucci (IT) – 1h 15min (fără pauză) / Spectacole invitate din străinătate

22:00 Teatrul Foarte Mic – „Cartea viţelului” scenariu de Codrina Pricopoaia, regia Dominique Fataccioli, Coproducţie Théâtre du Bourg-Neuf, Compagnie Acaza, / FNT vă recomandă

22:00 Sala „Elvira Popesco” – „Să moară artiştii” („Niech sczezną artyści”), regia Stanisław Zajączkowski, Kraków producție Telewizja Polska, 1986 / Filme, Noapte, Teatru = FNT

22:10 Radio România Cultural – „Femeia din manuscris” de Lia Bugnar, Teatrul Naţional Radiofonic / FNT vă recomandă

23:10 Radio România Cultural – „Domnul şi doamna Oval” de Theo Herghelegiu, Teatrul Naţional Radiofonic / FNT vă recomandă

5 noiembrie

11:00 Fundaţia Löwendal – „20 de ani de directorat artistic”, conferinţă susţinută de regizorul Tompa Gábor / Dezbateri, Conferinţe, Întâlniri

16:00 Biblioteca Centrală Universitară, Aulă – „Conferinţele BCU: Actorul şi măştile sale”, conferinţă susţinută de Mihai Măniuţiu şi invitaţii săi: Marcel Iureş,Irina Petrescu, Radu Amzulescu, Oana Ştefănescu, Marian Râlea – eveniment realizat de Centrul de excelenţă în studiul imaginii, Universitatea din Bucureşti / FNT vă recomandă

16:30 Librăria Cărtureşti (Verona) – „50 de regizori cheie ai secolului 20 de la Routledge”, editori Maria Shevtsova şi Shomit Mitter, Routledge, 2005, traducerea Anca Ioniţă şi Cristina Modreanu, Editura Unitext – Colecţia FNT. Participă Lee Breuer și Maria Shevtsova / Lansări de carte

18:00 Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”, Sala Amfiteatru – „Livada de vişini” de A.P. Cehov, regia Felix Alexa, Teatrul Naţional Bucureşti – 2h 30min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

18:00 Teatrul Metropolis – „Sfârşit de partidă” de Samuel Beckett, regia Alexandru Tocilescu, Teatrul Metropolis, Bucureşti – 1h 50min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

18:00 şi 21:00 Teatrul „Nottara”, Sala Studio – „Hoţii de Conor McPherson”, regia Cristi Juncu, Teatru 74, Târgu Mureş – 1h 30min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

19:00 Centrul de Cultură al Ministerului Administraţiei şi Internelor – „Trespass”, coregrafia Thomas Noone şi Rob Tannion, StopGap Company (UK) – 1h 15min (fără pauză) / FNT vă recomandă

20:00 Teatrul de Comedie – „Elling” dramatizare după romanul „Fraţi de sânge” de Ingvar Ambjornsen, regia Vlad Massaci, Teatrul de Comedie, Bucureşti – 1h 25min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

21:00 Teatrul Odeon – „Pyramus & Thisbe 4 You” după William Shakespeare, regia Alexandru Dabija, Teatrul Odeon, Bucureşti – 1h 30min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

22:00 Teatrul Foarte Mic – „Cartea viţelului” scenariu de Codrina Pricopoaia, regia Dominique Fataccioli, Coproducţie Théâtre du Bourg-Neuf, Compagnie Acaza, atbiosphère@biosphère??? / FNT vă recomandă

22:00 Sala „Elvira Popesco” – „Nu am să mă întorc niciodată aici” („Nigdy tu już nie powrócę”), regia Andrzej Sapija; producţie Telewizja Polska, 1990 / Filme, Noapte, Teatru = FNT

22:10 Radio România Cultural – „Sectorul S” de Emanuel Pârvu, Teatrul Naţional Radiofonic / FNT vă recomandă

23:00 Radio România Cultural – „Dumnezeul de a doua zi” de Mimi Brănescu, Teatrul Naţional Radiofonic / FNT vă recomandă

6 noiembrie

11:00 Fundaţia Löwendal – „Starea teatrului românesc”, dezbatere la ediţia 20 / Dezbateri, Conferinţe, Întâlniri

16:00 Librăria Cărtureşti (Verona)
„Ariane Mnouchkine. Arta prezentului” de Fabienne Pascaud
„Ariane Mnouchkine, introducere, selecţie şi prezentare” de Béatrice Picon-Vallin
„Robert Wilson” de Maria Şevţova
„Dramaturgi olandezi de azi, antologie coordonată” de Andreea Dumitru
„Poveşti din Estul Sălbatic” de Goran Stefanovski
Editura Fundaţia Culturală „Camil Petrescu” / Lansări de carte

17:00 Teatrul Foarte Mic – „Supermarket”, scenariul şi regia Theo Herghelegiu, Teatrul Inexistent şi Teatrul Arca, Bucureşti – 2h 35min (cu pauză) / Romanian Showcase 3

17:00 şi 20:00 Teatrul „Odeon” – „Miriam W.” de Savyon Liebrecht, regia Radu Afrim, Teatrul „Toma Caragiu”, Ploieşti – 2h (fără pauză) / Romanian Showcase 3

18:00 Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”, Sala Amfiteatru – „Livada de vişini” de A.P. Cehov, regia Felix Alexa, Teatrul Naţional Bucureşti – 2h 30min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

18:00 Teatrul Metropolis – „Funcţionarii” după A.P. Cehov, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul Metropolis, în colaborare cu UNATC „I.L. Caragiale”, Bucureşti – 1h 40min (fără pauză) / Debut în FNT

19:30 Opera Naţională Bucureşti – „Breaking the waves” („Viaţa binecuvântată a lui Bess”), adaptare după scenariul lui Lars von Trier, regia Radu Nica, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu – 1h 45min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

21:30 Teatrul „Bulandra”, Sala Izvor – „Regele moare” de Eugène Ionesco, regia Silviu Purcărete, Les Arts et Mouvants, Cie à L’Endroit des Mondes Allant vers Paris (Fr) – 1h 45min (fără pauză) / Spectacole invitate din străinătate

22:00 CNDB – „Exil în pământul uitării”, regia şi coregrafia Andreea Tănăsescu – 1h 10min (fără pauză) / Debut în FNT

22:00 Sala „Elvira Popesco” – „Astăzi este ziua mea” („Dziś są moje urodziny”), regia Stanisław Zajączkowski, producție Telewizja Polska, 1991 / Filme, Noapte, Teatru = FNT

7 noiembrie

11:00 Fundaţia Löwendal – „Poezie, aventură, revoluţie, management”, conferinţă susţinută de Ion Caramitru / Dezbateri, Conferinţe, Întâlniri

11:00 Teatrul Metropolis – „Funcţionarii” după A.P. Cehov, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul Metropolis, în colaborare cu UNATC „I.L. Caragiale”, Bucureşti – 1h 40min (fără pauză) / Debut în FNT

15:00 UNATC
„Fedra la UNATC. Silviu Purcărete în dialog cu Octavian Saiu” / Dezbateri, Conferinţe, Întâlniri
„Fedra, de la Euripide la Racine, de la Seneca la Sarah Kane” de Octavian Saiu, Editura Paralela 45, 2010 / Lansări de carte

17:30 Teatrul „Nottara”, Sala Studio – „Aniversarea” de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci, Teatrul „Nottara”, Bucureşti – 1h 40min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

18:00 Teatrul Foarte Mic – „Supermarket”, scenariul şi regia Theo Herghelegiu, Teatrul Inexistent şi Teatrul Arca, Bucureşti – 2h 35min (cu pauză) / Romanian Showcase 3

19:00 şi 21:30 Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”, Sala Atelier – „Poveşti de familie” de Biljana Sbrljanovic, regia Cristian Ban, Teatrul „Andrei Mureşanu”, Sfântu Gheorghe – 1h 30min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

19:30 Opera Naţională Bucureşti – „Breaking the waves” („Viața binecuvântată a lui Bess”), adaptare după scenariul lui Lars von Trier, regia Radu Nica, Teatrul Național „Radu Stanca”, Sibiu – 1h 45min (fără pauză) / Romanian Showcase 3

21:30 Teatrul „Bulandra”, Sala Izvor – „Regele moare” de Eugène Ionesco, regia Silviu Purcărete, Les Arts et Mouvants, Cie à L’Endroit des Mondes Allant vers Paris (Fr) – 1h 45min (fără pauză) / Spectacole invitate din străinătate

21:30 CNDB – „Exil în pământul uitării”, regia şi coregrafia Andreea Tănăsescu – 1h 10min (fără pauză) / Debut în FNT

SlabAcceptabilOKBunExcelent 1 voturi
Încarc...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.



Acesta este un blog colaborativ, deschis tuturor. Daca doresti sa participi, vezi detalii.

Adresa de e-mail pentru abonare:

Este posibila si abonare prin RSS

Serviciu oferit de FeedBurner

Meta

Fani pe Facebook