23 februarie 2015

Realitate vs Ficţiune la Premiile Oscar 2015

Cea de-a 87-a ediţiile a Premiilor Oscar a avut pentru prima oară drept gazdă pe actorul Neil Patrick Harris. „Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)” şi „The Grand Budapest Hotel” au primit cele mai multe nominalizări, în număr de 9, dintre care 4 s-au fructificat în premii Oscar. Cel mai râvnit trofeu, acela pentru „Cel mai bun film”, a fost adjudecat de „Birdman”. În continuare lista numără „The Imitation Game” cu 8 nominalizări, „American Sniper” şi „Boyhood” au fost nominalizate la 6 categorii, câştigând un singur trofeu („Cea mai bună editare de sunet”), iar ultimul, prin Patricia Arquette, titlul pentru („Cea mai bună actriţă în rol secundar”). „Foxcatcher”, „Interstellar”, „The Theory of Everything” şi „Whiplash” au fost nominalizate la 5 categorii, ultimul ieşind învingător la 3 dintre ele.



Cu toate că a fost anul cu cele mai multe nominalizări la diferite categorii a unor filme după evenimente şi poveşti de viaţă adevărate, câştigătorul celui mai râvnite premii Oscar – „Cel mai bun film” şi „Cel mai bun regizor” – au fost câştigate de „Birdman” şi regizorul acestuia, Alejandro G Inarritu.

Iată câştigătorii şi nominalizaţii la principalele categorii:

Cel mai bun film
„Birdman” – Alejandro Gonzalez Inarritu, John Lesher, James W. Skotchdopole

Nominalizări:
„American Sniper” – Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper, Peter Morgan
„Boyhood” – Richard Linklater, Cathleen Sutherland
„The Grand Budapest Hotel” – Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, Jeremy Dawson
„The Imitation Game” – Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman
„Selma” – Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner, Jeremy Kleiner
„The Theory of Everything” – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten
„Whiplash” – Jason Blum, Helen Estabrook, David Lancaster

Cel mai bun regizor
Alejandro Gonzalez Inarritu – „Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”

Nominalizări:
Wes Anderson – „The Grand Budapest Hotel”
Richard Linklater – „Boyhood”
Bennett Miller – „Foxcatcher”
Morten Tyldum – „The Imitation Game”

Cel mai bun actor în rol principal
Eddie Redmayne – „The Theory of Everything”

Nominalizări:
Steve Carell – „Foxcatcher”
Bradley Cooper – „American Sniper”
Benedict Cumberbatch – „The Imitation Game”
Michael Keaton – „Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”

Cea mai bună actriţă în rol principal
Julianne Moore – „Still Alice”

Nominalizări:
Marion Cotillard – „Two Days, One Night”
Felicity Jones – „The Theory of Everything”
Rosamund Pike – „Gone Girl”
Reese Witherspoon – „Wild”

Cel mai bun actor în rol secundar
J.K. Simmons – „Whiplash”

Nominalizări:
Robert Duvall – „The Judge”
Ethan Hawke – „Boyhood”
Edward Norton – „Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
Mark Ruffalo – „Foxcatcher”

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Patricia Arquette – „Boyhood”

Nominalizări:
Laura Dern – „Wild”
Keira Knightley – „The Imitation Game”
Emma Stone – „Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
Meryl Streep – „Into the Woods”

Cel mai bun scenariu original
„Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” – Alejandro Gonzalez Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo, Jr.

Nominalizări:
„Boyhood” – Richard Linklater
„Foxcatcher” – E. Max Frye, Dan Futterman
„The Grand Budapest Hotel” – Wes Anderson, Hugo Guinness
„Nightcrawler” – Dan Gilroy

Cel mai bun scenariu adaptat
„The Imitation Game” – Graham Moore („Alan Turing: The Enigma” de Andrew Hodges)

Nominalizări:
„American Sniper” – Jason Hall („American Sniper” de Chris Kyle), Scott McEwen, Jim DeFelice
„Inherent Vice” – „Paul Thomas Anderson” („Inherent Vice” de Thomas Pynchon)
„The Theory of Everything” – Anthony McCarten („Travelling to Infinity: My Life with Stephen” de Jane Wilde Hawking)
„Whiplash” – Damien Chazelle („Whiplash”)

Cel mai bun film de animaţie
„Big Hero 6” – Don Hall, Chris Williams, Roy Conli

Nominalizări:
„The Boxtrolls” – Anthony Stacchi, Graham Annable, Travis Knight
„How to Train Your Dragon 2” – Dean DeBlois, Bonnie Arnold
„Song of the Sea” – Tomm Moore, Paul Young
„The Tale of the Princess Kaguya” – Isao Takahata, Yoshiaki Nishimura

Cel mai bun film străin
„Ida” (Polonia) – Paweł Pawlikowski

Nominalizări:
„Leviathan” (Rusia) – Andrey Zvyagintsev
„Tangerines” (Estonia) – Zaza Urushadze
„Timbuktu” (Mauritania) – Abderrahmane Sissako
„Wild Tales” (Argentina) – Damián Szifrón

Cel mai bun cântec original
„Glory” („Selma”) – John Legend

Nominalizări:
„Everything Is Awesome” („The Lego Movie”) – Tegan & Sara
„Grateful” („Beyond the Lights”) – Rita Ora
„I’m Not Gonna Miss You” („Glen Campbell: I’ll Be Me”) – Glen Campbell
„Lost Stars” („Begin Again”) – Adam Levine

Cea mai bună coloană sonoră
„The Grand Budapest Hotel” – Alexandre Desplat

Nominalizări:
„The Imitation Game” – Alexandre Desplat
„Interstellar” – Hans Zimmer
„Mr. Turner” – Gary Yershon
„The Theory of Everything” – Johann Johannsson

Cea mai bună editare de sunet
„American Sniper” – Alan Robert Murray, Bub Asman

Nominalizări:
„Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” – Martin Hernández, Aaron Glascock
„The Hobbit: The Battle of the Five Armies” – Brent Burge, Jason Canovas
„Interstellar” – Richard King
„Unbroken” – Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro

Cea mai bună mixare de sunet
„Whiplash” – Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley

Nominalizări:
„American Sniper” – John Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin
„Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga
„Interstellar” – Gary A. Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten
„Unbroken” – Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee

Cea mai bună cinematografie
„Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” – Emmanuel Lubezki

Nominalizări:
„The Grand Budapest Hotel” – Robert Yeoman
„Ida” – Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski
„Mr. Turner” – Dick Pope
„Unbroken” – Roger Deakins

Cea mai bună editare de film
„Whiplash” – Tom Cross

Nominalizări:
„American Sniper” – Joel Cox, Gary D. Roach
„Boyhood – Sandra Adair
„The Grand Budapest Hotel” – Barney Pilling
„The Imitation Game” – William Goldenberg

Cele mai bune costume
„The Grand Budapest Hotel” – Milena Canonero

Nominalizări:
„Inherent Vice” – Mark Bridges
„Into the Woods” – Colleen Atwood
„Maleficent” – Anna B. Sheppard
„Mr. Turner” – Jacqueline Durran

SlabAcceptabilOKBunExcelent 1 voturi
Încarc...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.



Acesta este un blog colaborativ, deschis tuturor. Daca doresti sa participi, vezi detalii.

Adresa de e-mail pentru abonare:

Este posibila si abonare prin RSS

Serviciu oferit de FeedBurner

Meta

Fani pe Facebook