17 septembrie 2018

Festivalul Naţional de Teatru 2018

Festivalul Național de Teatru (FNT), ediția a 28-a, care se desfășoară în București în perioada 19-29 octombrie 2018, aduce în fața bucureștenilor 36 de spectacole din selecția oficială a FNT. Păstrând tradiţia iniţiată în anul 2006 de directorul artistic și criticul Marina Constantinescu de a invita mari spectacole ale lumii la Bucureşti în cadrul FNT, şi în acest an, trei spectacole de teatru și alte trei producții din sfera dansului, semnate de nume mari ale scenei europene oferă publicului român ocazia de a lua contact cu unele dintre cele mai noi tendințe ale artei contemporane.




Ediţia acestui an a Festivalului Naţional de Teatru îi este dedicată unei mari personalităţi a culturii române care anul acesta a împlinit 80 de ani: doamnei Cătălina Buzoianu, regizor şi profesor.

Preşedintele României, domnul Klaus Werner Iohannis, a acordat Înaltul Patronaj ediției din acest an a Festivalului Naţional de Teatru. Este pentru a patra oară consecutiv când Președintele alege să susțină valoarea și performanța promovate de FNT.

Programul spectacolelor Festivalului Național de Teatru 2018

Vineri, 19 octombrie 2018

  • Ora 18:00 – Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”
    „10: (de: Csaba Székely, regia: Radu-Alexandru Nica; spectacol cu traducere în limba engleză)
  • Ora 21:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Mare
    „Domnișoara Julie” („Miss Julie”) (după: August Strindberg; regia: Katie Mitchell și Leo Warner)
  • Ora 21:00 Teatrul Metropolis – Sala Mare (Sala Olga Tudorache)
    „Pentru o mai bună înțelegere” (textul și regia: Mimi Brănescu)

Sâmbătă, 20 octombrie 2018

  • Ora 11:00 – Teatrul Țăndărică, Sala Lahovari
    „Scufița roșie” (regia și light design: Felix Alexa)
  • Ora 17:00 – Centrul de Teatru Educațional Replika
    „Totul e foarte normal” (de: Alexa Băcanu, regia: Leta Popescu)
  • Ora 17:00 – Teatrul Metropolis, Sala Mare (Sala Olga Tudorache)
    „Pentru o mai bună înțelegere” (textul și regia: Mimi Brănescu)
  • Ora 18:00 – Teatrul Odeon, Sala Majestic
    „Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet” (de: Gabriel García Márquez, regia: Yuri Kordonsky)
  • Ora 19:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Mare
    „Domnișoara Julie” („Miss Julie”) (după: August Strindberg; regia: Katie Mitchell și Leo Warner)
  • Ora 20:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Pictură
    „Pomană (To_R)” (conceptul, coregrafia și regia: Pál Frenák)
  • Ora 21:00 – Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”
    „10” (de: Csaba Székely, regia: Radu-Alexandru Nica; spectacol cu traducere în limba engleză)
  • Ora 21:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Studio
    „Prima piesă a lui Cehov” („Chekhov’s First Play”) (regia: Ben Kidd și Bush Moukarzel)

Duminică, 21 octombrie 2018

  • Ora 17:00 – Centrul de Teatru Educațional Replika
    „Totul e foarte normal” (de: Alexa Băcanu, regia: Leta Popescu)
  • Ora 17:00 – Teatrul Odeon, Sala Studio
    „Despre senzația de elasticitate când păşim peste cadavre” (de: Matei Vișniec, regia şi decorul: Răzvan Mureșan)
  • Ora 17:00 – unteatru
    „Pescărușul” (de: A.P. Cehov, regia: Andrei Șerban)
  • Ora 18:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Studio
    „Prima piesă a lui Cehov” („Chekhov’s First Play”) (regia: Ben Kidd și Bush Moukarzel)
  • Ora 18:00 – Teatrul Odeon, Sala Majestic
    „Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet” (de: Gabriel García Márquez, regia: Yuri Kordonsky)
  • Ora 19:00 – Teatrul Metropolis, Sala Amfiteatru (Sala Centenar)
    „Hamlet” (de: William Shakespeare, versiunea scenică: Victor Ioan Frunză)
  • Ora 21:00 – Teatrul ACT
    „Constelații” (de: Nick Payne, regia: Radu Iacoban)
  • Ora 20:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Mare
    „Regele moare” (de: Eugène Ionesco, regia: Andrei și Andreea Grosu)
  • Ora 22:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Pictură
    „Pomană (To_R)” (conceptul, coregrafia și regia: Pál Frenák)

Luni, 22 octombrie 2018

  • Ora 18:00 și 21:00 – Sala Rapsodia
    „Alice” (adaptare liberă după „Ţara Minunilor” şi „Ţara din Oglindă” de Lewis Carroll, regia: László Bocsárdi)
  • Ora 18:00 – Tranzit.ro
    „În numele tatălui” (regia: Robert Bălan)
  • Ora 18:00 și 21:00 – Teatrul Odeon, Sala Majestic
    „Krum” (de: Hanoch Levin, regia: Luminița Țâcu)
  • Ora 19:00 – Teatrul Metropolis, Sala Amfiteatru (Sala Centenar)
    „Hamlet” (de: William Shakespeare, versiunea scenică: Victor Ioan Frunză)
  • Ora 19:00 – unteatru
    „Pescărușul” (de: A.P. Cehov, regia: Andrei Șerban)
  • Ora 20:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Studio
    „Ivanov” (de: A. P. Cehov, regia: Claudiu Goga)
  • Ora 20:00 – Teatrul Odeon, Sala Studio
    „Despre senzația de elasticitate când păşim peste cadavre” (de: Matei Vișniec, regia şi decorul: Răzvan Mureșan)
  • Ora 21:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Atelier
    „Despre oameni și cartofi” (scenariul și regia: Radu Afrim)
  • Ora 22:00 – Teatrul ACT
    „Constelații” (de: Nick Payne, regia: Radu Iacoban)

Marți, 23 octombrie 2018

  • Ora 18:00 – ARCUB, Gabroveni
    „Slightly Off Stage” (un spectacol de dans de: Ana Maria Lucaciu și Nathan Griswold)
  • Ora 18:00 – Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Pictură
    „Rabenthal” (de: Jörg Graser, regia și universul sonor: Radu Afrim)
  • Ora 18:00 – Tranzit.ro
    „În numele tatălui” (regia: Robert Bălan)
  • Ora 19:00 – unteatru
    „Pescărușul” (de: A.P. Cehov, regia: Andrei Șerban)
  • Ora 20:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Mare (spectacol pe gradene)
    „Beție” (de: Ivan Vîrîpaev, regia: Radu Afrim)
  • Ora 21:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Atelier
    „Despre oameni și cartofi” (scenariul și regia: Radu Afrim)
  • Ora 21:00 – Teatrul Odeon, Sala Majestic
    „Disputa” (de: Pierre de Marivaux, regia: Vlad Massaci)
  • Ora 22:00 – POINT (Str. G-ral. Eremia Grigorescu, nr. 10)
    „Bun de export” (de: Alex Tocilescu, regia: Catinca Drăgănescu)

Miercuri, 24 octombrie 2018

  • Ora 18:00 – POINT
    „Bun de export” (de: Alex Tocilescu, regia: Catinca Drăgănescu)
  • Ora 18:00 – Teatrul Mic, Sala Atelier
    „Ținutul din miezul verii” (de: Tracy Letts, regia: Vlad Massaci)
  • Ora 18:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Mare (spectacol pe gradene)
    „Beție” (de: Ivan Vîrîpaev, regia: Radu Afrim)
  • Ora 18:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Pictură
    „Rabenthal” (de: Jörg Graser, regia și universul sonor: Radu Afrim)
  • Ora 20:00 Teatrul Odeon, Sala Majestic
    „Disputa” (de: Pierre de Marivaux, regia: Vlad Massaci)
  • Ora 21:00 – ARCUB, Gabroveni
    „Slightly Off Stage” (un spectacol de dans de: Ana Maria Lucaciu și Nathan Griswold)
  • Ora 22:00 – Apollo 111
    „Tatăl meu, preotul” (de: Gabriel Sandu, regia: Elena Morar)

Joi, 25 octombrie 2018

  • Ora 18:00 – Centrul de Teatru Educațional Replika
    „În umbra marelui plan” (textul și regia: Catinca Drăgănescu)
  • Ora 18:00 – Teatrul Metropolis, Sala Mare (Sala Olga Tudorache)
    „Copilul lui Noe” (după: Eric Emmanuel Schmitt, traducerea, dramatizarea şi regia: Chris Simion-Mercurian)
  • Ora 18:00 – Teatrul Mic, Sala Atelier
    „Ținutul din miezul verii” (de: Tracy Letts, regia: Vlad Massaci)
  • Ora 20:00 – Teatrul Odeon, Sala Majestic
    „Mamă, mi-am pierdut mâna!” (de: Maria Kontorovich, regia: Alexandru Mâzgăreanu)
  • Ora 21:00 – Apollo 111
    „Tatăl meu, preotul” (de: Gabriel Sandu, regia: Elena Morar)
  • Ora 21:00 – Teatrul Odeon, Sala Studio
    „Gardenia” (de: Elżbieta Chowaniec, regia: Zoltán Balázs (Ungaria))

Vineri, 26 octombrie 2018

  • Ora 18:00 – Centrul de Teatru Educațional Replika
    „În umbra marelui plan” (textul și regia: Catinca Drăgănescu)
  • Ora 18:00 – Teatrul Metropolis, Sala Mare (Sala Olga Tudorache)
    „Copilul lui Noe” (după: Eric Emmanuel Schmitt, traducerea, dramatizarea şi regia: Chris Simion-Mercurian)
  • Ora 18:00 și 21:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Pictură
    „Don Juan se întoarce de la război” (de: Ödön von Horváth, regia: Horia Suru)
  • Ora 19:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Mare
    „Mama” („Moeder”/”Mother”) (regia și coregrafia: Gabriela Carrizo)
  • Ora 20:00 – Teatrul Odeon, Sala Majestic
    „Mamă, mi-am pierdut mâna!” (de: Maria Kontorovich, regia: Alexandru Mâzgăreanu)
  • Ora 21:00 – Teatrul Mic, Sala Atelier
    „The Night Alive” (de: Conor McPherson, regia: Cristi Juncu)
  • Ora 21:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Studio
    „Suflete zbuciumate” („Beware Of Pity”/”Ungeduld Des Herzens”) (după: Stefan Zweig, regia: Simon McBurney)

Sâmbătă, 27 octombrie 2018

  • Ora 17:00 – Teatrul Țăndărică, Sala Lahovari
    „Scufița roșie” (regia și light design: Felix Alexa)
  • Ora 18:00 – Teatrul Mic, Sala Atelier
    „The Night Alive” (de: Conor McPherson, regia: Cristi Juncu)
  • Ora 18:00 – Teatrul Odeon, Sala Majestic
    „Wolfgang” (adaptare după: Yannis Mavritsakis de Radu Afrim, regia: Radu Afrim)
  • Ora 19:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Studio
    „Suflete zbuciumate” („Beware Of Pity”/”Ungeduld Des Herzens”) (după: Stefan Zweig, regia: Simon McBurney)
  • Ora 19:00 – Televiziunea Română, Studio Pangrati
    „Îngeri în America” – Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape” (de: Tony Kushner, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză)
  • Ora 21:00 – Sala Rapsodia
    „Demnitate” (textul, regia și scenografia: Ignasi Vidal)
  • Ora 21:00 – Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan”
    „Shylock” (după: Gareth Armstrong, regia: Horațiu Mălăele)
  • Ora 21:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Pictură
    „Orchestra Titanic” (de: Hristo Boicev, regia: Felix Alexa)
  • Ora 21:00 – Teatrul Odeon, Sala Studio
    „Gardenia” (de: Elżbieta Chowaniec, regia: Zoltán Balázs)

Duminică, 28 octombrie 2018

  • Ora 17:00 – Fabrica de Cultură, Sibiu, Sala „Eugenio Barba”
    „Povestea prințesei deocheate” (scenariu de: Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia: Silviu Purcărete)
  • Ora 17:00 și 21:00 – Teatrul ACT
    „Stage Dogs” (de: Florin Piersic Jr., regia: Florin Piersic Jr.)
  • Ora 18:00 și 21:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Studio
    „Migraaaanți” sau „Prea suntem mulți în aceeași barcă” (de: Matei Vişniec, regia: Zakariás Zalán)
  • Ora 18:00 – Teatrul Odeon, Sala Majestic
    „Wolfgang” (adaptare după: Yannis Mavritsakis de Radu Afrim, regia: Radu Afrim)
  • Ora 19:00 – Sala Rapsodia
    „Demnitate” (textul, regia și scenografia: Ignasi Vidal)
  • Ora 19:00 – Televiziunea Română, Studio Pangrati
    „Îngeri în America” – Partea a II-a: „Perestroika” (de: Tony Kushner, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză)
  • Ora 20:00 Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan”
    „Shylock” (după: Gareth Armstrong, regia: Horațiu Mălăele)
  • Ora 21:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Pictură
    „Orchestra Titanic” (de: Hristo Boicev, regia: Felix Alexa)

Luni, 29 octombrie 2018

    Ora 20:00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” din București, Sala Mare
    Program NDT:

  • „Shoot the Moon” (coregrafia, decorul și costumele: Sol León & Paul Lightfoot)
  • The Statement (dramaturgia: Jonathon Young, coregrafia: Crystal Pite)
  • „Woke up Blind” (dramaturgia: Nadja Kadel, coregrafia: Marco Goecke)
  • „Premieră (titlu în lucru)”(„(New Creation) – work in progress”) (coregrafia: Hofesh Shechter)
SlabAcceptabilOKBunExcelent fără voturi
Încarc...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.



Acesta este un blog colaborativ, deschis tuturor. Daca doresti sa participi, vezi detalii.

Adresa de e-mail pentru abonare:

Este posibila si abonare prin RSS

Serviciu oferit de FeedBurner

Meta

Fani pe Facebook