1 martie 2021

Premiile Globul de Aur 2021, în vremea pandemiei

Cea de-a 78-a ediție a Premiilor Globul de Aur s-a desfășurat mai târziu decât normal din cauza impactului pandemiei de COVID-19 asupra cinematografiei și televiziunii. Gazdele ceremoniei au fost Tina Fey aflată în New York City și Amy Poehler aflată în Beverly Hills, California.

Jane Fonda și Norman Lear au primit distincțiile Cecil B. DeMille Award și, respectiv, Carol Burnett Award pentru realizări deosebite în domeniul cinematografiei și televiziunii.

„The Crown” a câștigat cele mai multe trofee, și anume patru, inclusiv pentru Cel mai bun serial – dramă. „Schitt’s Creek” și „The Queen’s Gambit” câștigat câte două trofee fiecare, „Schitt’s Creek” a obținut Cel mai bun serial – comedie sau musical. La secțiunea film, „Borat Subsequent Moviefilm”, „Nomadland” și „Soul” au câștigat tot câte două trofee fiecare, „Nomadland” adjudecându-și trofeul pentru Cel mai bun film – dramă, iar „Borat” trofeul pentru Cea mai bună comedie sau musical.

Iată lista premiilor şi a nominalizărilor:

Cel mai bun film – dramă
„Nomadland”

Nominalizări:
„The Father”
„Mank”
„Promising Young Woman”
„The Trial of the Chicago 7”

Cea mai bună comedie sau musical
„Borat Subsequent Moviefilm”

Nominalizări:
„Hamilton”
„Music”
„Palm Springs”
„The Prom”

Cel mai bun actor – dramă
Chadwick Boseman – „Ma Rainey’s Black Bottom”

Nominalizări:
Riz Ahmed – „Sound of Metal”
Anthony Hopkins – „The Father”
Gary Oldman – „Mank”
Tahar Rahim – „The Mauritanian”

Cea mai bună actriţă – dramă
Andra Day – „The United States vs. Billie Holiday”

Nominalizări:
Viola Davis – „Ma Rainey’s Black Bottom”
Vanessa Kirby – „Pieces of a Woman”
Frances McDormand – „Nomadland”
Carey Mulligan – „Promising Young Woman”

Cel mai bun actor – comedie sau musical
Sacha Baron Cohen – „Borat Subsequent Moviefilm”

Nominalizări:
James Corden – „The Prom”
Lin-Manuel Miranda – „Hamilton”
Dev Patel – „The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg – „Palm Springs”

Cea mai bună actriţă – comedie sau musical
Rosamund Pike – „I Care a Lot”

Nominalizări:
Maria Bakalova – „Borat Subsequent Moviefilm”
Kate Hudson – „Music”
Michelle Pfeiffer – „French Exit”
Anya Taylor-Joy – „Emma”

Cel mai bun actor într-un rol secundar
Daniel Kaluuya – „Judas and the Black Messiah”

Nominalizări:
Sacha Baron Cohen – „The Trial of the Chicago 7”
Jared Leto – „The Little Things”
Bill Murray – „On the Rocks”
Leslie Odom Jr. – „One Night in Miami”

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar
Jodie Foster – „The Mauritanian”

Nominalizări:
Glenn Close – „Hillbilly Elegy”
Olivia Colman – „The Father”
Amanda Seyfried – „Mank”
Helena Zengel – „News of the World”

Cel mai bun regizor
Chloé Zhao – „Nomadland”

Nominalizări:
Emerald Fennell – „Promising Young Woman”
David Fincher – „Mank”
Regina King – „One Night in Miami”
Aaron Sorkin – „The Trial of the Chicago 7”

Cel mai bun scenariu
Aaron Sorkin – „The Trial of the Chicago 7”

Nominalizări:
Emerald Fennell – „Promising Young Woman”
Jack Fincher – „Mank”
Regina King – „One Night in Miami”
Chloé Zhao – „Nomadland”

Cea mai bună coloană sonoră
Trent Reznor, Atticus Ross & Jon Batiste – „Soul”

Nominalizări:
Trent Reznor & Atticus Ross – „Mank”
James Newton Howard – „News of the World”
Alexandre Desplat – „The Midnight Sky”
Ludwig Göransson – „Tenet”

Cel mai bun cântec original
„Io sì (Seen)” (Niccolò Agliardi, Laura Pausini, & Diane Warren) – „The Life Ahead”

Nominalizări:
„Fight for You” (D’Mile, H.E.R., & Tiara Thomas) – „Judas and the Black Messiah”
„Hear My Voice” (Celeste & Daniel Pemberton) – „The Trial of the Chicago 7”
„Speak Now” (Sam Ashworth & Leslie Odom Jr.) – „One Night in Miami”
„Tigress & Tweed” (Andra Day & Raphael Saadiq) – „The United States vs. Billie Holiday”

Cel mai bun film de animaţie
„Soul”

Nominalizări:
„The Croods: A New Age”
„Onward”
„Over the Moon”
„Wolfwalkers”

Cel mai bun film într-o limbă străină
„Minari” (SUA)

Nominalizări:
„Another Round” (Danemarca)
„La Llorona” (Guatemala)
„The Life Ahead” (Italia)
„Two of Us” (Franța)

Secţiunea televiziune

Cel mai bun serial – dramă
„The Crown”

Nominalizări:
„Lovecraft Country”
„The Mandalorian”
„Ozark”
„Ratched”

Cel mai bun serial – comedie sau musical
„Schitt’s Creek”

Nominalizări:
„Emily in Paris”
„The Flight Attendant”
„The Great”
„Ted Lasso”

Cel mai bun mini-serial de televiziune
„The Queen’s Gambit”

Nominalizări:
„Normal People”
„Small Axe”
„The Undoing”
„Unorthodox”

Cea mai bună actriţă în rol principal într-un serial – dramă
Emma Corrin – „The Crown”

Nominalizări:
Olivia Colman – „The Crown”
Jodie Comer – „Killing Eve”
Laura Linney – „Ozark”
Sarah Paulson – „Ratched”

Cel mai bun actor în rol principal într-un serial – dramă
Josh O’Connor – „The Crown”

Nominalizări:
Jason Bateman – „Ozark”
Bob Odenkirk – „Better Call Saul”
Al Pacino – „Hunters”
Matthew Rhys – „Perry Mason”

Cea mai buna actriţă în rol principal într-un serial – comedie sau musical
Catherine O’Hara – „Schitt’s Creek”

Nominalizări:
Lily Collins – „Emily in Paris”
Kaley Cuoco – „The Flight Attendant”
Elle Fanning – „The Great”
Jane Levy – „Zoey’s Extraordinary Playlist”

Cel mai bun actor în rol principal într-un serial – comedie sau musical
Jason Sudeikis – „Ted Lasso”

Nominalizări:
Don Cheadle – „Black Monday”
Nicholas Hoult – „The Great”
Eugene Levy – „Schitt’s Creek”
Ramy Youssef – „Ramy”

Cea mai bună actriţă într-un mini-serial de televiziune
Anya Taylor-Joy – „The Queen’s Gambit”

Nominalizări:
Cate Blanchett – „Mrs. America”
Daisy Edgar-Jones – „Normal People”
Shira Haas – „Unorthodox”
Nicole Kidman – „The Undoing”

Cel mai bun actor într-un mini-serial de televiziune
Mark Ruffalo – „I Know This Much Is True”

Nominalizări:
Bryan Cranston – „Your Honor”
Jeff Daniels – „The Comey Rule”
Hugh Grant – „The Undoing”
Ethan Hawke – „The Good Lord Bird”

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar într-un serial sau mini-serial de televiziune
Gillian Anderson – „The Crown”

Nominalizări:
Helena Bonham Carter – „The Crown”
Julia Garner – „Ozark”
Annie Murphy – „Schitt’s Creek”
Cynthia Nixon – „Ratched”

Cel mai bun actor într-un rol secundar într-un serial sau mini-serial de televiziune
John Boyega – „Small Axe”

Nominalizări:
Brendan Gleeson – „The Comey Rule”
Dan Levy – „Schitt’s Creek”
Jim Parsons – „Hollywood”
Donald Sutherland – „The Undoing”

SlabAcceptabilOKBunExcelent fără voturi
Încarc...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.



Acesta este un blog colaborativ, deschis tuturor. Daca doresti sa participi, vezi detalii.

Adresa de e-mail pentru abonare:

Este posibila si abonare prin RSS

Serviciu oferit de FeedBurner

Meta

Fani pe Facebook