6 decembrie 2018
Publicul este invitat la Librăria Humanitas de la Cișmigiu sâmbătă, 8 decembrie 2018, ora 17:00, la lansarea volumului „Însemnările unui pictor refugiat. La Iași, în timpul războiului, 1916–1917” de Costin Petrescu, cu studiu introductiv, cronologie și note de Virginia Barbu, recent apărut în colecția Memorii/Jurnale a Editurii Humanitas. La eveniment vorbesc Virginia Barbu, istoric și critic de artă, îngrijitoarea ediției, Adrian-Silvan Ionescu, istoric și critic de artă, directorul Institutului de Istoria Artei „G. Oprescu” și Daniel Cain, cercetător la Institutul de Studii Sud-Est Europene al Academiei Române.

Continuare »

Încarc...
Publicat de Veronica Şerbănoiu in Cărţi, Ştiri
24 ianuarie 2018
Muzeul Național de Artă al României (MNAR) invită publicul joi, 25 ianuarie 2018, ora 16:00, la conferința „Artiști și soldați în Marele Război” – plasticienii atașați Marelui Cartier General și realizările lor, 1917-1918. Invitat este distinsul Dr. Adrian-Silvan Ionescu, director al Institutului de Istoria Artei „G. Oprescu” care vorbește despre experiența din apropierea frontului a plasticienilor, așa cum li se spunea artiștilor în acea vreme.

Continuare »

Încarc...
Publicat de Veronica Şerbănoiu in Ştiri
23 august 2016
În perioada 24-28 august 2016 are loc cea de-a 23-a ediție a Târgului Internațional de Carte de la Beijing, eveniment la care România, alături de celelalte țări central și est-europene, este invitată de onoare. Participarea țării noastre la eveniment este susținută de Institutul Cultural Român, prin Centrul Naţional al Cărţii, și poartă mesajul „Booking Romania”. Târgul Internațional de Carte se desfășoară în Noul Centru Expozițional din Beijing și este organizat de către Administrația Națională pentru Presă, Edituri, Film, Radio și TV, prin International Expo Center of China Publishing Group Corporation.

Continuare »

Încarc...
Publicat de Veronica Şerbănoiu in Cărţi, Ştiri