5 martie 2018

Feminismul a dominat Premiile Oscar 2018

Cea de-a 90-a ediție a Premiilor Oscar a fost găzduită cu întârziere, în luna martie, pentru a evita suprapunerea cu Jocurile Olimpice de iarnă. Comedianul Jimmy Kimmel a găzduit a doua oară consecutiv premiile, fiind prima persoană care face acest lucru de la Billy Crystal (în 1997 și 1998).

„The Shape of Water” a câștigat patru premii din 13 nominalizări, inclusiv Cel mai bun film și Cel mai bun regizor pentru Guillermo del Toro. „Dunkirk” a câștigat trei premii; „Blade Runner 2049”, „Coco”, „Darkest Hour” și „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” au primit câte două premii fiecare.

Frances McDormand a câștigat premiul pentru Cea mai bună actriță în rol principal pentru „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” și a insistat ca fiecare femeie nominalizată să o susțină de-a lungul serii în care s-au făcut declarații despre incluziune, prin care actorii cer la semnarea contractelor ca 50% din echipă și distribuție să fie diversă.

Ceremonia a marcat campaniile „Me Too” și „Time’s Up” cu un segment prezentat de actrițele Ashley Judd, Salma Hayek și Annabella Sciorra, care toate l-au acuzat pe Harvey Weinstein de comportament sexual necorespunzător.

Iată câştigătorii şi nominalizaţii la principalele categorii:

Cel mai bun film
„The Shape of Water” – Guillermo del Toro, J. Miles Dale

Nominalizări:
„Call Me by Your Name” – Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito
„Darkest Hour” – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
„Dunkirk” – Emma Thomas, Christopher Nolan
„Get Out” – Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Jordan Peele
„Lady Bird” – Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill
„Phantom Thread” – JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison, Daniel Lupi
„The Post” – Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger
„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh

Cel mai bun regizor
Guillermo del Toro – „The Shape of Water”

Nominalizări:
Christopher Nolan – „Dunkirk”
Jordan Peele – „Get Out”
Greta Gerwig – „Lady Bird”
Paul Thomas Anderson – „Phantom Thread”

Cel mai bun actor în rol principal
Gary Oldman – „Darkest Hour”

Nominalizări:
Timothee Chalamet – „Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis – „Phantom Thread”
Daniel Kaluuya – „Get Out”
Denzel Washington – „Roman J. Israel, Esq”

Cea mai bună actriţă în rol principal
Frances McDormand – „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Nominalizări:
Sally Hawkins – „The Shape of Water”
Margot Robbie – „I, Tonya”
Saoirse Ronan – „Lady Bird”
Meryl Streep – „The Post”

Cel mai bun actor în rol secundar
Sam Rockwell – „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Nominalizări:
Willem Dafoe – „The Florida Project”
Woody Harrelson – „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins – „The Shape of Water”
Christopher Plummer – „All the Money in the World”

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Allison Janney – „I, Tonya”

Nominalizări:
Mary J. Blige – „Mudbound”
Lesley Manville – „Phantom Thread”
Laurie Metcalf – „Lady Bird”
Octavia Spencer – „The Shape of Water”

Cel mai bun scenariu original
„Get Out” – Jordan Peele

Nominalizări:
„The Big Sick” – Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani
„Lady Bird” – Greta Gerwig
„The Shape of Water” – Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – Martin McDonagh

Cel mai bun scenariu adaptat
„Call Me by Your Name” – James Ivory (după Andre Aciman)

Nominalizări:
„The Disaster Artist” – Scott Neustadter, Michael H. Weber (după Greg Sestero, Tom Bissell)
„Logan” – Scott Frank, James Mangol, Michael Green (după James Mangold inspirat de personajele din benzile desenat „X-Men”)
„Molly’s Game” – Aaron Sorkin (după Molly Bloom)
„Mudbound” – Virgil Williams, Dee Rees (după Hillary Jordan)

Cel mai bun film de animaţie
„Coco” – Lee Unkrich, Darla K. Anderson

Nominalizări:
„The Boss Baby” – Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
„The Breadwinner” – Nora Twomey, Anthony Leo
„Ferdinand” – Carlos Saldanha
„Loving Vincent” – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart

Cel mai bun film străin
„A Fantastic Woman” (Chile) – Sebastián Lelio

Nominalizări:
„The Insult” (Liban) – Ziad Doueiri
„Loveless” (Rusia) – Andrey Zvyagintsev
„On Body and Soul” (Ungaria) – Ildikó Enyedi
„The Square” (Suedia) – Ruben Östlund

Cel mai bun cântec original
„Remember Me” („Coco”) – Miguel ft. Natalia Lafourcade

Nominalizări:
„Mighty River” („Mudbound”) – Mary J. Blige
„Mystery of Love” („Call Me by Your Name”) – Sufjan Stevens
„Stand Up for Something” („Marshall”) – Andra Day ft. Common
„This Is Me” („The Greatest Showman”) – Keala Settle, The Greatest Showman Ensemble

Cea mai bună coloană sonoră
„The Shape of Water” – Alexandre Desplat

Nominalizări:
„Dunkirk” – Hans Zimmer
„Phantom Thread” – Jonny Greenwood
„Star Wars: The Last Jedi” – John Williams
„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – Carter Burwell

Cea mai bună editare de sunet
„Dunkirk” – Richard King, Alex Gibson

Nominalizări:
„Baby Driver” – Julian Slater
„Blade Runner 2049” – Mark Mangini, Theo Green
„The Shape of Water” – Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
„Star Wars: The Last Jedi” – Matthew Wood, Ren Klyce

Cea mai bună mixare de sunet
„Dunkirk” – Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo

Nominalizări:
„Baby Driver” – Julian Slater, Tim Cavagin, Mary H. Ellis
„Blade Runner 2049” – Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mac Ruth
„The Shape of Water” – Christian Cooke, Brad Zoern, Glen Gauthier
„Star Wars: The Last Jedi” – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Stuart Wilson

Cea mai bună cinematografie
„Blade Runner 2049” – Roger Deakins

Nominalizări:
„Darkest Hour” – Bruno Delbonnel
„Dunkirk” – Hoyte van Hoytema
„Mudbound” – Rachel Morrison
„The Shape of Water” – Dan Laustsen

Cea mai bună editare de film
„Dunkirk” – Lee Smith

Nominalizări:
„Baby Driver” – Paul Machliss, Jonathan Amos
„I, Tonya” – Tatiana S. Riegel
„The Shape of Water” – Sidney Wolinsky
„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – Jon Gregory

Cele mai bune costume
„Phantom Thread” – Mark Bridges

Nominalizări:
„Beauty and the Beast” – Jacqueline Durran
„Darkest Hour” – Jacqueline Durran
„The Shape of Water” – Luis Sequeira
„Victoria & Abdul” – Consolata Boyle

Cele mai bune efecte vizuale
„Blade Runner 2049” – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, Richard R. Hoover

Nominalizări:
„Guardians of the Galaxy Vol. 2” – Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
„Kong: Skull Island” – Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
„Star Wars: The Last Jedi” – Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan, Chris Corbould
„War for the Planet of the Apes” – Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joel Whist

SlabAcceptabilOKBunExcelent fără voturi
Se încarcă...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *



Acesta este un blog colaborativ, deschis tuturor. Daca doresti sa participi, vezi detalii.

Adresa de e-mail pentru abonare:

Este posibila si abonare prin RSS

Serviciu oferit de FeedBurner

Meta

Fani pe Facebook