28 februarie 2011

Discursul regelui – marele câştigător al Oscarurilor 2011

A 83-a ediţie a Oscarurilor a avut loc pe 27 februarie 2011 la Kodak Theater, în Los Angeles. 24 de categorii au fost premiate la această ediţie, iar ceremonie i-a avut ca moderatori pe Anne Hathaway şi pe James Franco.



La această ediţie, la categoria mult aşteptată a celui mai bun film, „Discursul regelui” a fost triumfător. Pe lângă aceasta, filmul britanic ce are de a face cu problema neobşnuită a regelui Angliei, George al VI-lea, s-a mai impus şi în alte trei categorii. Scenariul pentru acest film, scris de David Seidler şi care se desfăşoară în jurul bâlbâitului regelui, are la bază sentimentele reale ale scenaristului cu privire la această boală de care şi el a suferit în viaţa sa. Colin Firth, în rolul regelui, a obţinut Oscarul pentru cel mai bun actor. Onoarea de cea mai bună actriţă a revenit lui Natalie Portman, jucând o balerină cu dublă personalitate în thrillerul „The Black Swan”.

În alte categorii, Christian Bale a câştigat premiul de cel mai bun actor secundar, din „The Fighter”. Bale a obţinut acelaşi premiu pe care răposatul Heath Ledger îl câştigase cu doi ani în urmă pentru rolul din „The Dark Knight”. La acea dată, Bale a resimţit o oarecare invidie profesională pentru interpretarea vijelioasă a aceluia în rolul Joker-ului, interpretare ce a captivat acea ediţie a Oscarurilor, în timp ce rolul său de personaj cu o personalitate mai stoică şi mai reţinută, Batman însuşi, nu adusese cu sine un atât de mare entuziasm.

Marele triumfător de la Globurile de Aur, „Reţeaua de socializare”, a obţinut un premiu pentru cel mai bun scenariu adaptat, al lui Aaron Sorkin, după romanul „The Accidental Billionaires” de Ben Mezrich, ce avea de-a face cu crearea Facebook-ului. Premiul de cea mai bună coloană sonoră i-a revenit lui Trent Reznor pentru muzica din „Reţeaua de socializare”.

Blockbuster-ul SF „Inception” a câştigat numai premii în ce priveşte categorii tehnice, editarea sonoră, mixaj sonor, realizare artistică, efecte vizuale, oarecum amintind de acelaşi tip de succes pe care l-a avut Matrix acum 12 ani.

Iată şi cele 24 de categorii, cu câştigătorii şi respectivii nominalizaţi:

Cel mai bun film
• The King’s Speech – Iain Canning, Emile Sherman, şi Gareth Unwin

Nominalizări:
o 127 Hours – Danny Boyle şi Christian Colson
o Black Swan – Scott Franklin, Mike Medavoy, şi Brian Oliver
o The Fighter – David Hoberman, Todd Lieberman, şi Mark Wahlberg
o Inception – Christopher Nolan şi Emma Thomas
o The Kids Are All Right – Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, şi Celine Rattray
o The Social Network – Dana Brunetti, Ceán Chaffin, Michael De Luca, şi Scott Rudin
o Toy Story 3 – Darla K. Anderson
o True Grit – Ethan Coen, Joel Coen, şi Scott Rudin
o Winter’s Bone – Alix Madigan şi Anne Rosellini

Cel mai bun actor
• Colin Firth – The King’s Speech ca Prinţul Albert, Duce de York / Regele George VI

Nominalizări:
o Javier Bardem – Biutiful ca Uxbal
o Jeff Bridges – True Grit ca Rooster Cogburn
o Jesse Eisenberg – The Social Network ca Mark Zuckerberg
o James Franco – 127 Hours ca Aron Ralston

Cea mai bună actriţă
• Natalie Portman – Black Swan ca Nina Sayers / Regina Lebădă

Nominalizări:
o Annette Bening – The Kids Are All Right ca Nic
o Nicole Kidman – Rabbit Hole ca Becca Corbett
o Jennifer Lawrence – Winter’s Bone ca Ree Dolly
o Michelle Williams – Blue Valentine ca Cindy

Cel mai actor în rol secundar
• Christian Bale – The Fighter ca Dicky Eklund

Nominalizări:
o John Hawkes – Winter’s Bone ca Teardrop
o Jeremy Renner – The Town ca James „Jem” Coughlin
o Mark Ruffalo – The Kids Are All Right ca Paul
o Geoffrey Rush – The King’s Speech ca Lionel Logue

Cea mai bună actriţă în rol secundar
• Melissa Leo – The Fighter ca Alice Ward

Nominalizări:
o Amy Adams – The Fighter ca Charlene Fleming
o Helena Bonham Carter – The King’s Speech ca Elizabeth Bowes-Lyon / Regina Elizabeth
o Hailee Steinfeld – True Grit ca Mattie Ross
o Jacki Weaver – Animal Kingdom ca Janine „Smurf” Cody

Cel mai bun scenariu original
• The King’s Speech – David Seidler

Nominalizări:
o Another Year – Mike Leigh
o The Fighter – Scott Silver, Paul Tamasy, şi Eric Johnson
o Inception – Christopher Nolan
o The Kids Are All Right – Lisa Cholodenko şi Stuart Blumberg

Cel mai bun scenariu adaptat
• The Social Network – Aaron Sorkin din The Accidental Billionaires de Ben Mezrich

Nominalizări:
o 127 Hours – Danny Boyle şi Simon Beaufoy din Between a Rock and a Hard Place de Aron Ralston
o Toy Story 3 – Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, şi Lee Unkrich; personaje din Toy Story şi Toy Story 2
o True Grit – Ethan Coen şi Joel Coen din True Grit de Charles Portis
o Winter’s Bone – Debra Granik şi Anne Rosellini din Winter’s Bone de Daniel Woodrell

Cel mai bun regizor
• Tom Hooper – The King’s Speech

Nominalizări:
o Darren Aronofsky – Black Swan
o Ethan Coen şi Joel Coen – True Grit
o David Fincher – The Social Network
o David O. Russell – The Fighter

Cel mai bun film animat de lung metraj
• Toy Story 3 – Lee Unkrich

Nominalizări:
o How to Train Your Dragon – Chris Sanders şi Dean DeBlois
o The Illusionist – Sylvain Chomet

Cel mai bun documentar de lung metraj
• Inside Job – Charles H. Ferguson şi Audrey Marrs

Nominalizări:
o Exit Through the Gift Shop – Banksy şi Jaimie D’Cruz
o Gasland – Josh Fox şi Trish Adlesic
o Restrepo – Tim Hetherington şi Sebastian Junger
o Waste Land – Lucy Walker şi Angus Aynsley

Cel mai bun film live de scurt metraj
• God of Love – Luke Matheny

Nominalizări:
o The Confession – Tanel Toom
o The Crush – Michael Creagh
o Na Wewe – Ivan Goldschmidt
o Wish 143 – Ian Barnes

Cea mai bună coloană sonoră
• The Social Network – Trent Reznor şi Atticus Ross

Nominalizări:
o 127 Hours – A. R. Rahman
o How to Train Your Dragon – John Powell
o Inception – Hans Zimmer
o The King’s Speech – Alexandre Desplat

Cea mai bună editare a sunetului
• Inception – Richard King

Nominalizări:
o Toy Story 3 – Tom Myers şi Michael Silvers
o Tron: Legacy – Gwendolyn Yates Whittle şi Addison Teague
o True Grit – Skip Lievsay şi Craig Berkey
o Unstoppable – Mark P. Stoeckinger

Cele mai bune decoruri
• Alice in Wonderland –Robert Stromberg; Karen O’Hara

Nominalizări:
o Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 – Stuart Craig; Stephanie McMillan
o Inception – Guy Hendrix Dyas; Larry Dias and Doug Mowat
o The King’s Speech – Eve Stewart; Judy Farr
o True Grit – Jess Gonchor; Nancy Haigh

Cel mai bun machiaj
• The Wolfman – Rick Baker şi Dave Elsey

Nominalizări:
o Barney’s Version – Adrien Morot
o The Way Back – Edouard F. Henriques, Gregory Funk, şi Yolanda Toussieng

Cea mai bună editare de film
• The Social Network – Angus Wall şi Kirk Baxter

Nominalizări:
o 127 Hours – Jon Harris
o Black Swan – Andrew Weisblum
o The Fighter – Pamela Martin
o The King’s Speech – Tariq Anwar

Cel mai bun film într-o limbă străină
• In a Better World (Denmark) în daneză, suedeză, engleză – Susanne Bier

Nominalizări:
o Biutiful (Mexico) în spaniolă şi engleză – Alejandro González Iñárritu
o Dogtooth (Greece) în greacă – Yorgos Lanthimos
o Incendies (Canada) în franceză şi arabă – Denis Villeneuve
o Outside the Law (Algeria) în arabă şi franceză – Rachid Bouchareb

Cel mai bun documentar de scurt metraj
• Strangers No More – Karen Goodman şi Kirk Simon

Nominalizări:
o Killing in the Name – Jed Rothstein
o Poster Girl – Sara Nesson
o Sun Come Up – Jennifer Redfearn şi Tim Metzger
o The Warriors of Qiugang – Ruby Yang şi Thomas Lennon

Cel mai bun film animat de scurt metraj
• The Lost Thing – Andrew Ruhemann şi Shaun Tan

Nominalizări:
o Day & Night – Teddy Newton
o The Gruffalo – Max Lang şi Jakob Schuh
o Let’s Pollute – Geefwee Boedoe
o Madagascar, a Journey Diary – Bastien Dubois

Cea mai bună melodie originală
• „We Belong Together” din Toy Story 3 – Randy Newman

Nominalizări:
o „Coming Home” din Country Strong – Bob DiPiero, Tom Douglas, Hillary Lindsey şi Troy Verges
o „I See the Light” din Tangled – Alan Menken şi Glenn Slater
o „If I Rise” din 127 Hours – A.R. Rahman, Rollo Armstrong, şi Dido

Cel mai bun mixaj sonor
• Inception – Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo, şi Ed Novick

Nominalizări:
o The King’s Speech – Paul Hamblin, Martin Jensen, şi John Midgley
o Salt – Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan, şi William Sarokin
o The Social Network – Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, şi Mark Weingarten
o True Grit – Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, şi Peter F. Kurland

Cea mai bună realizare artistică
• Inception – Wally Pfister

Nominalizări:
o Black Swan – Matthew Libatique
o The King’s Speech – Danny Cohen
o The Social Network – Jeff Cronenweth
o True Grit – Roger Deakins

Cele mai bune costume
• Alice in Wonderland – Colleen Atwood

Nominalizări:
o I Am Love – Antonella Cannarozzi
o The King’s Speech – Jenny Beavan
o The Tempest – Sandy Powell
o True Grit – Mary Zophres

Cele mai bune efecte vizuale
• Inception – Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley, şi Peter Bebb

Nominalizări:
o Alice in Wonderland – Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, and Sean Phillips
o Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 – Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, şi Nicolas Aithadi
o Hereafter – Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski, şi Joe Farrell
o Iron Man 2 – Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, şi Daniel Sudick

Articol scris de Răzvan Sebeş (masterand MTTLC)

SlabAcceptabilOKBunExcelent fără voturi
Încarc...

3 comentarii la Discursul regelui – marele câştigător al Oscarurilor 2011

  1. Pingback: “Inception” a fost desemnat cel mai bun film de Fandango - Citatepedia

  2. Pingback: Discursul regelui – un film multipremiat - Citatepedia

  3. Pingback: Lebăda neagră - Citatepedia

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *



Acesta este un blog colaborativ, deschis tuturor. Daca doresti sa participi, vezi detalii.

Adresa de e-mail pentru abonare:

Este posibila si abonare prin RSS

Serviciu oferit de FeedBurner

Meta

Fani pe Facebook